Jbig skrev:Hejsan...
Våran hjälte han går på i ullstrumporna, kolla bara här:
"...Ponera att en man inte längre vill vara en del av samhället. Han vill varken betala skatt eller få ta del av det sociala skyddsnät som samhället erbjuder.
Han drar långt ut i en skog, bygger ett enkelt ruckel och försörjer sig på jakt och fiske. Han blir en eremit.
Nu gör sig denna mannen skyldig till flera brott. Han betalar inte skatt, han har ingen jaktlicens, eller ett fiskekort som innebär lov att fiska...."
Ho ho ho ho...vad vi njuter av denna osannolika korkmassa som presenteras som en inlaga i demokratidebatten....ho ho ho ho....det är så skönt att njuta av ren och oslipad - kork! :arrow: :lol:
MVH
jbig
Vilken demokratidebatt?
Jag trodde att denna tråd handlade om vilken samhällsideologi man gillade, eller hade jag fel?
Om jag hade förespråkat diktatur som en bra ideologi, så hade det inte heller varit förenat med demokrati, då det är dess motsats. I denna tråden kan väl alla ideologier vara representerade, är inte det tanken?
Mitt exempel med eremiten visar ju att oavsett eget tycke, är man tvångsansluten till samhällets rådande ideologi. Det finns inget utrymme för egna lagar och regler. Vad vi erbjuds är att välja i valet och kvalet mellan befintliga demokratiska partier. Kunde man plocka mellan godbitarna från de olika partiernas valprogram och rösta på dem istället för på partier, hade vi kanske kunnat få ett mer rättvist och en mer genomtänkt demokrati.
Låt oss säga att ett parti vill satsa på högre lärartäthet, medan ett annat parti vill satsa på färre lärartäthet, men det första partiet vill höja skatterna, men det andra sänka dem, så finns det två val för väljaren.
Vilket skall priorieteras, på vilken bekostnad?
Att rösta på idéer eller motioner hade gett ett bättre representativt urval från majoritetens vilja, än att rösta på partier. Likaså borde skatter vara i förhållande till hemmets köpkraft likvärdiga.
Låginkomsttagare får automatiskt en lägre skatt, men om en låginkomsttagare är gift med en höginkomsttagare justeras skatten på båda så att en gemensam familjeskatt tas ut istället för separata skatter.
Ett sådant förslag skulle säkerligen vara rättvisare.
Likaså borde barnlösa personer inte betala skatt för samhällstjänster som berör barnbidrag, skola och barnomsorg. En pacifist borde vara befriad från skatter till försvar och en pensionär borde inte betala skatt överhuvudtaget. Låter säkert vansinnigt, men det är rättvist.
Jag har alltid ansett att det valfläsk som presenteras oftast är orimligt att genomföra, ändå kör partierna med sina tomma löften år ut och år in.
Genom att rösta på idéer istället för partier slipper vi fantasifoster.
Det är min ideologi, som dessvärre inte finns vilket innebar att vänsterpartiet fick min senaste röst i brist på bättre ideologier.
Angående dig Jbig, vaken i din skalle tycks bottenlös!

:wink: