PseydonymHär skrev:59977 skrev:Nej, det är ingen tillfällighet att det förhåller sig på detta sätt. De flesta av solsystemets månar är låsta på motsvarande sätt i förhållande till sina moderplaneter. Fenomenet kallas "tidal locking" på engelska och finns kortfattat beskrivet på Wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tidal_locking
Mycket intressant tack. Ska läsa texten mer ingående efter maten, men står det någon motivation? Hittade inte den då jag skumläste texten. Är det att månen vill ha sin tyngsta del riktad mot jorden?
Jag tror att detta är ett exempel frekvenslåsning (frequency-locking) som är ett vanligt fenomen i ickelinjär dynamik, men då är vi på en ganska hög abstraktionsnivå.
Att månen "vill" ha sin tyngsta sida mot jorden är sant, men har egentligen ingenting med detta att göra. Om jag är rätt informerad har månen sin tyngdpunkt på sidan riktad bort från Jorden. Detta kommer sig av att det råkade bli så när rotationerna synkroniserade sig.

