Energi

Fysik, biologi, teknik, ETC.

Moderator: Moderatorgruppen

Erik Thurin
Inlägg: 150
Blev medlem: 18 dec 2007 01:45
Ort: Götebörg
Kontakt:

Inläggav Erik Thurin » 08 maj 2008 18:33

Man kanske kan säga att materia är energi som inte är utsträckt i tiden :)

Eller att materia är energi som inte har en riktning.

Typ rörelse och all typ av energi har gemensamt att den på något sätt är bunden till tiden, förutom potentiell energi kanske men det är ju inte riktigt samma grej.

Typ om man frös ett ögonblick så skulle man inte kunna observera vad som skulle röra sig nästa sekund. Om man såg en boll i luften skulle man inte riktigt kunna veta hur den skulle röra sig. Om man såg en foton skulle man inte kunna veta riktigt hur den skulle röra sig.

Men typ materia utövar sina krafter åt alla håll lika mycket, medan typ fotoner och energi och saker som defineras av tid måste ha en riktning som den utövar sin kraft på.


Hehe jävligt osammanhängande :) men flum är filosofins moder
Din gamle räv!

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9937
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Inläggav Zokrates » 08 maj 2008 18:50

Och kanske är det så att vi har ett allt mer expanderande universum, just på grund av att tiden håller på att ta slut och att den kosmologiska ordningen slutar i fullständigt kaos innan dess slutliga upphörande. :wink:


Återgå till "Naturvetenskap"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster