Sida 1 av 1

Sökes: Annat namn för icke-dualism.

Postat: 14 dec 2005 19:47
av Luipa
Om man vare sig är monist eller dualist, utan snarare icke-dualist!
Vad kan man då kalla sig utan att behöva bruka negativa prefix?
Icke-dualisten erkänner fenomenens särart utan att förneka omgivningens betydelse. D v s allt är inte ett, men de hänger ihop iallafall...Jag känner mig osäker om begreppet 'holism' funkar i detta sammanhang. Någon bättre bevandrad får gärna göra sin röst hörd.
/luipa

Postat: 14 dec 2005 23:27
av hovnarr
Monist är facktermen tror jag. Holist funkar också men kommer från rakt motsatt håll. Som jag ser det kommer monisten inifrån och säger, se allt är samma i grunden. Holisten kommer utifrån, ser de tusen tingen och säger allt är ett.

-narr-

Re: Sökes: Annat namn för icke-dualism.

Postat: 14 dec 2005 23:56
av suchanother
Luipa skrev:Om man vare sig är monist eller dualist, utan snarare icke-dualist!
/luipa

Luipa, om du definierar någonting genom dess motsats så öppnar sej ett oändligt antal möjligheter.
Icke-dualism, allt som inte är dualism. Kan vara vad som helst. Du söker ett ord, begrepp för detta, vilket är en omöjlighet.
För mej är monism=holism, finns säkert gradskillnader.
Den klassiska dualismen var tudelningen i en materiell resp. andlig värld. Rent logisk är då "icke-dualism" antingen monism eller "multipelvärld" (egen term).

Postat: 15 dec 2005 18:41
av Luipa
Tack hovnarr och suchanother.
Till suchanother - Javisst, jag vet att pluralisten också är en icke-dualist därför 'förtydligade' jag den avsedda icke-dualistens problem. Kunde dock uttryckt mig tydligare men tack iallafall. Apropå bristfälliga definitioner så har jag i en hel del journaler läst 'Patienten har icke småcellig lungcancer',...går att missförstå.

Kan det vara så att en holist är en monist men en monist inte nödvändigtvis en holist? Nja, holist är kanske inte ordet jag söker. Anser ni att det bara finns monist, dualist och pluralist att välja på?
/luipa

Postat: 15 dec 2005 19:24
av cogito
Monism är en klassisk filosofisk term. (enhetsteori, allt har samma grund).
Exempelvis materialism.

Holism är väl snarare en sambandssyn, typ all hör till en helhet (inte enhet).

Postat: 08 feb 2007 00:12
av op
e det inte pluralism då...det e ju det enda kvar

Postat: 08 feb 2007 18:51
av Johan Ågren
Motsatsen till holism är atomism.

/Johan

Postat: 08 mar 2007 14:35
av Bifrost
Neutral Monism?

Postat: 08 mar 2007 17:16
av cogito
Varför inte:

"regnbågigt" ?

Enhetligt och ändå på två ben.
Eller vad säger du, Bifrost?

/cogito

Postat: 08 mar 2007 17:40
av Skogsälvan
Underbart cogito! Kan någon visa mig regnbågen?

Postat: 08 mar 2007 18:40
av Algotezza
Skogsälvan skrev:Underbart cogito! Kan någon visa mig regnbågen?


A rainbow in curved air.

A

Postat: 08 mar 2007 19:06
av cogito
Skogsälvan undrade:
Underbart cogito! Kan någon visa mig regnbågen?


Dessvärre inte!

Man måste se själv.
Men man kan prata om fenomenet och skildrar det, liksom man kan talar om t ex "Skogsälvan". Det är "att visa".
Att se det visade är ens eget värv.

Liksom personen gjorde som såg "Skogsälvan" när flickan gästade skogen. Minns du?

Don Cogito

Postat: 08 mar 2007 20:47
av Algotezza
cogito skrev:Skogsälvan undrade:
Underbart cogito! Kan någon visa mig regnbågen?


Dessvärre inte!

Man måste se själv.
Men man kan prata om fenomenet och skildrar det, liksom man kan talar om t ex "Skogsälvan". Det är "att visa".
Att se det visade är ens eget värv.

Liksom personen gjorde som såg "Skogsälvan" när flickan gästade skogen. Minns du?

Don Cogito


När en regnbåge dyker upp ser var och en sin personliga regnbåge (ljusbrytningsfenomen) "rent fysiskt" utifrån sitt perspektiv, pga hur dropparna i den bryter ljuset.

Rör inte min regnbåge!

A