www.maticweb.com
Jag pratade med några av utländsk härsprung och de uttryckte att de inte riktigt tror på filosofi. Hur kan det komma sig att vi västerlännigar tar filosofi för givet medan andra inte ser det som relevant?
ett tillbakaslag för deltakonceptet?
Moderator: Moderatorgruppen
-
förbryllad
- Inlägg: 177
- Blev medlem: 31 jan 2014 19:16
ett tillbakaslag för deltakonceptet?
Bless you and your mother.
ett tillbakaslag för deltakonceptet?
förbryllad skrev:Jag pratade med några av utländsk härsprung och de uttryckte att de inte riktigt tror på filosofi. Hur kan det komma sig att vi västerlännigar tar filosofi för givet medan andra inte ser det som relevant?
Allt vad vi i dag benämner som vetenskap har sitt ursprung i filosofin.
Moderator
ett tillbakaslag för deltakonceptet?
Pilatus skrev:förbryllad skrev:Jag pratade med några av utländsk härsprung och de uttryckte att de inte riktigt tror på filosofi. Hur kan det komma sig att vi västerlännigar tar filosofi för givet medan andra inte ser det som relevant?
Allt vad vi i dag benämner som vetenskap har sitt ursprung i filosofin.
Precis!
Sist att bryta sig loss från Moder Philosophia var psykologin. I det svenska gymnasiet tillhörde psykologin filosofin fram till ca medio 60-talet.
Algotezza aka Algotezza
Återgå till "Tankar och känslor"
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst