Är det kanske KLOCKAN, som är svaret på frågan???
Näää, va? Klockan simulerar ju bara tiden, och dessutom bara såsom vi upplever den här på jorden. Vad var det Einstein teoriserade kring för tidtagare? Någon sorts apparat med en ljusstråle som flög fram och tillbaka mellan två speglar, visst var det så? Den teoretiska tidtagaren kan väl vara svaret på frågan, men ingen annan. (Eftersom ljusets hastighet är konstant)
Och det är väl svaret på frågan överhuvudtaget; tid är en process; och den skiljer sig åt från alla andra processer genom att den är processen av processer.
Den "psykologiska tiden" det talades om ovan är alltså upplevelsen av en individs inre processer (minnen, förnimmelser o.dyl), medan den faktiska tiden grundar sig på en konstant process; ljusets hastighet.