Tankar om en alternativ förklaringsmodell för att förena tro och vetenskap

Traditionella religionsriktningar, men även andlighet ur ett mer generellt perspektiv.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
unik
Inlägg: 1491
Blev medlem: 08 aug 2024 14:41

Re: Tankar om en alternativ förklaringsmodell för att förena tro och vetenskap

Inläggav unik » 06 jun 2025 21:55

Min akilleshäl inte din - du min kära -
Ha en fin kväll

Rickis
Inlägg: 1
Blev medlem: 04 jun 2026 20:22

Re: Tankar om en alternativ förklaringsmodell för att förena tro och vetenskap

Inläggav Rickis » 06 jun 2026 17:13

Detta är ett mycket intressant perspektiv. Jag har arbetat med en typ av förklaringsmodell som ska kunna ge en abstrakt 3D-modell av själens relation till materia. Då gör jag antagandet att själen är imaginär, men att man ändå väljer att räkna på den.

Vega
Inlägg: 1477
Blev medlem: 15 jun 2025 12:49

Re: Tankar om en alternativ förklaringsmodell för att förena tro och vetenskap

Inläggav Vega » 06 jun 2026 18:17

Anne skrev:Välkommen! Det du pratar om kallas synkronicitet. CG Jung har pratat om det. Jag vet dock inte vad han gjorde för slutsats/antagande om hur det här kom sig, men det skulle jag också vara intresserad av att veta.

Jag vet vad ni pratar om, men det är aldrig någon som tror på den som säger sanningen.. Jag tror på Gud å Jesus, men jag sätter inte min fot i en kyrka. Det finns faktiskt en förklaring som är ännu enklare än religionen, något som alla förstår. Svaret är att alla drömmar går i uppfyllelse. Men som sagt, ingen tror på den som säger sanningen.


Återgå till "Religion och andlighet"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 0 och 0 gäster