Någon som kan förklara hur Sartre såg på ångest? jag har letat på nätet men har inte hittat nån sida med vettig information.
om man har ångest för något, hur skulle han förklara detta?
Sartre
Moderator: Moderatorgruppen
Sartre
Sök i "Existentialism är en Humanism".
http://www.marxists.org/reference/archi ... sartre.htm
http://www.marxists.org/reference/archi ... sartre.htm
Sartre
Zokrates skrev:Sök i "Existentialism är en Humanism".
http://www.marxists.org/reference/archi ... sartre.htm
Ångest och ångest. Mer Ågren skulle jag säga, som jag minns denna eminenta proklamation. Sartre ser det lite tvärt om mot Nietzsche, vad det gäller guds död. Nietsche ser mer möjligheterna, medan Sartre ser det kastade, att man faktiskt måste ta ansvar själv, bli vuxen. Och det kan ju kännas jobbigt, att göra sina val och stå för dem. Att man inte lutar sig på sin Bibel eller Sharia utan att man faktiskt får välja själv.
Sen tveksamt om det verkligen är så, eller blev så. Man hittar ju själv, utan gud, alldeles utmärkta mallar att följa, för de flesta beslut man tar. Gör som pappa säger, som partiet säger eller vad man nu direkt eller indirekt följer. Så fantastiskt kastad känner jag mej inte i alla fall.
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Zizek - Om kaos, filosofi, kapitalism och globalisering
4 november 2017
Zizek - Om kaos, filosofi, kapitalism och globalisering
4 november 2017
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster