Sociala media, sociala nätverk, web 2.0

Politiska ideologier, ekonomiska strategier och lagfrågor.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Sociala media, sociala nätverk, web 2.0

Inläggav Kallekula » 07 aug 2008 20:27

Vad är detta? En hype utan innehåll? Eller finns det någons substans? Kan det påverka, ja vad?

Någon som vet mer? Ideer?!

Nyfiken?

nytänkare
Inlägg: 7
Blev medlem: 05 sep 2008 10:08

Inläggav nytänkare » 05 sep 2008 11:18

Om man ser till dess potential så är det absolut inte en hype utan innehåll.

FRA-debatten hade antagligen inte varit lika intensiv utan dessa medier, men det är ändå en väldigt mild påverkan om man ser det i förhållande till vad jag tror man skulle kunna få ut av att utnyttja intermet fullt ut.

På sikt så tror jag att det kan avgöra avd vi får för regering exempelvis, absolut.

...eftersom jag tror att "Sociala media, sociala nätverk, web 2.0" skulle kunna göra att vi kan kommunicera effektivare och bättre vilket då skulle bidra till mer kvalitativa debatter och bättre beslut.

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9937
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Inläggav Zokrates » 05 sep 2008 15:17

nytänkare skrev:Om man ser till dess potential så är det absolut inte en hype utan innehåll.

FRA-debatten hade antagligen inte varit lika intensiv utan dessa medier, men det är ändå en väldigt mild påverkan om man ser det i förhållande till vad jag tror man skulle kunna få ut av att utnyttja intermet fullt ut.

På sikt så tror jag att det kan avgöra avd vi får för regering exempelvis, absolut.

...eftersom jag tror att "Sociala media, sociala nätverk, web 2.0" skulle kunna göra att vi kan kommunicera effektivare och bättre vilket då skulle bidra till mer kvalitativa debatter och bättre beslut.


Eller en ännu bättre övervakning!


"FRA har en specialreglering i förhållande till personuppgiftslagen (pul), nämligen lagen (2007:259) om behandling av personuppgifter i Försvarets radioanstalts försvarsunderrättelse- och utvecklingsverksamhet. Av den framgår att vad som är känt om personens ras eller etniska ursprung, politiska åsikter, religiösa eller filosofiska övertygelse, medlemskap i fackförening, hälsa eller sexualliv får användas som sökbegrepp om vissa villkor är uppfyllda. Av 1 kap. 17 § i nämnda lag framgår det att personuppgifter insamlade av FRA "får föras över till andra länder"."

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=572&a=823492

I Sverige sparas all information av alla människor och detta har skett under i stort sett hela 1900 talet och har pågått fortlöpande.
( Se det som en förlängning av kyrkans folkbokföringsregister fast bättre ).
Det spelar ingen roll om en person dör, uppgifterna sparas och används parallellt mot de efterlevande, vilket får begreppet "arvsynd" att framstå i ett klarare perspektiv om vi gör följande fiktiva exempel.

Nisse genomgår en rättspsykiatrisk undersökning. Förutom Nisses egen profil, kontrolleras Nisses föräldrar och eventuella syskon. Där finner de att Nisses pappa, avliden sedan 20 år, satt på mentalsjukhus under 1950-talet. Detta används nu för att stödja uppfattningen att Nisse har "ärvt" en personlighetsstörning. Nisses fader har aldrig själv omtalat detta för sin familj, som han bildade senare, varpå ingen i Nisses familj vetat om att fadern suttit på mentalsjukhus. I samband med utredningen av Nisse, får Nisse frågor av en av de utredande psykologerna om sin faders mentala sjukdom och vistelse på mentalsjukhus.

Detta skulle aldrig varit möjligt om inte, personuppgiftslagen varit heltäckande och rikstäckande, för alla personer som lever och har levt under det senaste århundradet. Här finns alla sjukdomsjournaler registrerade, alla uppgifter från tidigare skolor, utbildningar, försäkringskassan, socialen samt alla uppgifter om tidigare myndighetsklanderier i form av brott eller missbruk och det spelar ingen roll om personen lever eller är död, allt har sparats.

FRA är inget nytt, de använder bara ny teknik. Sociogramen finns redan här från vars och ens barnsben.
Har själv varit med att göra ett stort antal sociogram gällande barn på diverse skolor. Nu har man även  "portföljer", som följer barnen under hela dess utbildning, men det funkar lika bra!
Rösta för FRA, om du anser att du vill ge dem möjligheten att spärra in dig för tankebrott, när lagstiftningen ändrats och tillåter detta fullt ut.

All nätverksamhet du deltar i undelättar denna åsiktsregistrering betydligt, så kom igen, tro på internet som en utveckling till förbättring, det förlitar sig myndigheterna på!

nytänkare
Inlägg: 7
Blev medlem: 05 sep 2008 10:08

Inläggav nytänkare » 05 sep 2008 15:28

Men vi lever i en demokrati, och det borde vara i Sveriges befolknings intresse att må bra.
Internet skulle kunna generera och ge utrymme för de bästa argumenten för de politiska metoder som uppnår det ändamålet. Och därmed bilda en opinion som kan omkullkasta en förhållandevis sämre regering.

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Inläggav Kallekula » 05 sep 2008 22:23

Okej nätet visst men utgå från begreppen Sociala media, sociala nätverk, web 2.0


Återgå till "Politik och samhälle"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 12 och 0 gäster