För att organisera stora saker måste det alltid finnas människor som tar stora beslut.
Stora beslut som rör människor ska alltid tas av människor som är helt insatta om hur människan fungerar och hur mänskligt lidande uppstår.
Tyvärr är det så att dom flesta som tillsammans tar stora beslut sitter i regeringar och dom flesta som sitter i regeringar ofta inte fullt ut förstår människors lidande. Anledningen att dom personerna sitter i regeringen är oftare att dom motiverats dit för att personer som tar beslut står högst upp på samhällstrappan och respekteras högt.
Alltså borde det egentligen vara människor som är fullt medvetna om människans lidande tillsammans med dom står längst ner på trappan som tar besluten, inte dom självinsnöade idioterna som har det bäst, eftersom dom är inkapabla till att se lidandet.
Samhället ska vara till för att nå sammarbete mellan människor, inte för att enskilda människor ska få njuta av andras lidande.
Här får du veta varför samhället skapar lidande
Moderator: Moderatorgruppen
Re: Här får du veta varför samhället skapar lidande
PopJimmy skrev:För att organisera stora saker måste det alltid finnas människor som tar stora beslut.
Stora beslut som rör människor ska alltid tas av människor som är helt insatta om hur människan fungerar och hur mänskligt lidande uppstår.
Tyvärr är det så att dom flesta som tillsammans tar stora beslut sitter i regeringar och dom flesta som sitter i regeringar ofta inte fullt ut förstår människors lidande. Anledningen att dom personerna sitter i regeringen är oftare att dom motiverats dit för att personer som tar beslut står högst upp på samhällstrappan och respekteras högt.
Alltså borde det egentligen vara människor som är fullt medvetna om människans lidande tillsammans med dom står längst ner på trappan som tar besluten, inte dom självinsnöade idioterna som har det bäst, eftersom dom är inkapabla till att se lidandet.
Samhället ska vara till för att nå sammarbete mellan människor, inte för att enskilda människor ska få njuta av andras lidande.
Det är så samhället blir, då man riktar in sig på att få så mycket som möjligt att bli centralstyrt och även då nomineringar till olika ministerposter för olika samhällsområden, sker genom att det styrande partiet väljer att strategiskt utplacera medlemmar på områderna, istället för att sätta kompetenta människor med utbildning om området inom de respektive områderna.
Zi skrev:Hur löser man problemet?
(Vem är "man"?)
Om mina idéer fick bestämma, så skulle jag låta samhället bli styrt mer likt syndikalismen, varje "kommun" för sig och endast låta frågor som rör alla styras centralt.
De "ministrar" som skulle finnas som representerar varje samhällsområde, de skulle vara utbildade människor inom de områderna och även helst människor som värderar sitt arbete högre än sin lön.
Zi skrev:Det är folket som har valt de "självinsnöade idioterna".
Nej de är partiet som har valt vilka som skall styra, även om personval existerar så ser partierna det endast som ett folkligtråd, vilket de inte måste följa.
Sen förekommer de nästan alltid valfusk, men som tonas ner i media, eftersom folk är för bekväma och orka inte klaga över det, för ens problemen står vid dörren.
Zi skrev:Ska vi avskaffa demokrati?
Enligt syndikalismen så existerar demokratin, fast på mindre cenralnivå, så jag tycker inte vi skall av avskaffa den, eftersom varje område måste kunna rösta om sin motioner, som rör deras områden.
Enbart folkomröstningar som rör hela landet, bör ske genom landsomfattande val.
Zi skrev:Ska vi utbilda folk att välja bättre?
Menar du hjärntvätta folk till att rösta på ett specifikt parti som vi anser är bättre?
I så fall, nej.
Zi skrev:Folk väljer idioter även på lokal nivå.
Joo de finns ju alltid dem som är väldigt manipulativa och kan få en bra post även om dennes åsikter är helt i de blå.
Fast om folk kan tänka att 1 på toppen är färre än 1000 på botten, så kommer inte den som är en idiot att vilja göra några större fel steg, då den kan bli avskaffad illa kvickt av de 1000 på botten.
Thurisaz skrev:Nej de är partiet som har valt vilka som skall styra, även om personval existerar så ser partierna det endast som ett folkligtråd, vilket de inte måste följa.
Om man inte gillar personerna på listan behöver man inte rösta på partiet.
Jag såg för någon dag sen på friidrott på TV. Det visade sig att Finland har många idrottsstjärnor som politiker. Detta beror tydligen på personval. Folk röstar på kändisar, inte intelligens eller empati. Det blir en popularitetstävling.
Thurisaz skrev:Menar du hjärntvätta folk till att rösta på ett specifikt parti som vi anser är bättre?
I så fall, nej.
Skillnaden är hårfin
Thurisaz skrev:Fast om folk kan tänka att 1 på toppen är färre än 1000 på botten, så kommer inte den som är en idiot att vilja göra några större fel steg, då den kan bli avskaffad illa kvickt av de 1000 på botten.
Jag förstår inte riktigt vad du menar, kan du kanske omformulera dig? Varför avstår idioten från makt?
Zi skrev:Om man inte gillar personerna på listan behöver man inte rösta på partiet.
Jag såg för någon dag sen på friidrott på TV. Det visade sig att Finland har många idrottsstjärnor som politiker. Detta beror tydligen på personval. Folk röstar på kändisar, inte intelligens eller empati. Det blir en popularitetstävling.
Nej de är sant, men de har hänt att folk som gillar partiet har rörstat på folk som de vill se som statsminister, men partiet har sedan ignorrerat folkets röst och själva valt en som de tycker skall styra istället.
Zi skrev:Skillnaden är hårfin
I och försig så är ju all sorts påverkning en form av manipulering, fast om vi antar att vi manipulerar folk till att tycka som vi vill, hur vet vi att de vi vill är bättre?
Zi skrev:Jag förstår inte riktigt vad du menar, kan du kanske omformulera dig? Varför avstår idioten från makt?
Joo jag menar det att om folket blir medvetna om att de är fler och tillsammans kan hänga idioten om han skulle missköta sig, då skulle idioten på toppen passa sig för att göra misstag som kan kosta idiotens liv.
Fast jag antar att det är en rätt utopisk tanke, med tanke på att alla människor inte är smarta och den större delen av dem tycks vara lätt påverkade av propaganda.
Thurisaz skrev:Joo jag menar det att om folket blir medvetna om att de är fler och tillsammans kan hänga idioten om han skulle missköta sig, då skulle idioten på toppen passa sig för att göra misstag som kan kosta idiotens liv.
Är det inte så redan? Flera ledare har avrättats för att de gjort riktigt dumma grejer. Men det är bra att ledare inte avrättas för minsta lilla misstag. Om en riksdagsledamot använt ett politiskt inkorrekt ord tycker jag att det räcker som straff att att bli uthängd i media.
Lite kul att vi kallar den maktgirige politikern för idiot med tanke på ordets etymologi. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Idiot)
Zi skrev:Är det inte så redan? Flera ledare har avrättats för att de gjort riktigt dumma grejer. Men det är bra att ledare inte avrättas för minsta lilla misstag. Om en riksdagsledamot använt ett politiskt inkorrekt ord tycker jag att det räcker som straff att att bli uthängd i media.
Joo, de sker ju i länder där folk fortfarande är mer medvetet utvecklade, men i de flesta väst ländet så har folk blivit för bekväma och många gånger verkar de som folk glömt bort vilka de är, leder till depression etc.
Zi skrev:Lite kul att vi kallar den maktgirige politikern för idiot med tanke på ordets etymologi. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Idiot)
Nja de beror ju på, de politiker som styr i dagens demokrati är ju lite av en hope okuniga idioter, om de varit i början av demokratins gång här i väst, så var de troligen mer kunniga.
Fast då och då kommer ju en psykopat till makten och de är ju också rätt smarta, fast kanske inte på det sättet som vi hoppas.
Thurisaz skrev:Joo, de sker ju i länder där folk fortfarande är mer medvetet utvecklade, men i de flesta väst ländet så har folk blivit för bekväma och många gånger verkar de som folk glömt bort vilka de är, leder till depression etc.
Vilka länder då menar du? Jag tror att vi i västvärlden är väl medvetet utvecklade intellektuellt om det var det du menade(?). Att vi inte hänger dumma ledare beror väl mer på att det är lättare att inte rösta på dem nästa val. Att vi blir mer deprimerade kanske beror på att vi är mer utvecklade.
Jag tycker att det skulle vara jättebra om alla bara ville bli mer intelligenta och sluta bli manipulerade, men jag vet inte hur vi ska göra det. Sverige är en av de bäst fungerade länderna föreställer jag mig.
Zi skrev:Vilka länder då menar du? Jag tror att vi i västvärlden är väl medvetet utvecklade intellektuellt om det var det du menade(?). Att vi inte hänger dumma ledare beror väl mer på att det är lättare att inte rösta på dem nästa val. Att vi blir mer deprimerade kanske beror på att vi är mer utvecklade.
Syftade just på väst, fast de finns ju andra länder som är rätt instängda också.
Visst vi må vara mer utvecklade teknologisk i väst än vad folk är i övriga världen är, men jag tror vi är mindre psykiskt utvecklade i väst än i övriga världen.
Det är inte vi som är mer utvecklade som mår dåligt, utan de är mer alla andra människor som påverkas av våra upptäckter.
Vi försöker förstå de okända och är inte rädda för att utforska det, men andra människor som levt i en annan tro innan, en som förklarat det okända enkelt och dessutom haft ifrågasättning av de okända på tabu listan, dessa människor påverkas mycket starkt av våra upptäckter.
För vi putar ut dem ur fågelboet, innan vi har lärt dem hur man flyger.
Poängen jag vill komma till varför folk i andra länder utanför väst skulle vara mer psykiskt utvecklade än var vi är, beror på att de oftast lever i en livsåskådning eller en "religion" som tillåter folk att försöka förstå det okända.
Så de har evolutionellt lärt sig att leva med medvetenheten, utan att vara rädda för det ökända.
Medans här i väst, så kommer det som en revolution på bara några decenier, folk blir väldigt psykiskt påfrestade, vilket orsakar deprissioner etc.
Vilket även gör att de inte orkar tänka på det politiska, eftersom de är mer inställda på att finna sig själva i den nya världen, än att tänka på det andra viktiga i deras liv.
Den medvetna chocken splittrar massorna.
Zi skrev:Jag tycker att det skulle vara jättebra om alla bara ville bli mer intelligenta och sluta bli manipulerade, men jag vet inte hur vi ska göra det. Sverige är en av de bäst fungerade länderna föreställer jag mig.
Joo det tycker jag också är jätte bra, fast jag tror dock inte vi kan slippa undan manipulationen, den kommer alltid att finnas där, fast vi kanske kan minimera den.
Återgå till "Politik och samhälle"
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 10 och 0 gäster
