Arketyper...

Ventilera dina personliga funderingar om smått och stort.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
PopJimmy
Inlägg: 2569
Blev medlem: 23 nov 2004 07:07

Arketyper...

Inläggav PopJimmy » 12 dec 2005 03:24

Bild

Alltså det är inte så att jag är en fördomsfull människa, men har hon inte allt en mattant behöver? röd hockeyfrillla, är lagom rund i kanterna, relativit obildad, började arbeta vid 16års ålder - tillsammans med mamma, har jobbat på samma ställe i 30 år, blir glad när gästerna berömmer hennes matlagning, "bor i byn tillsammans med vaktmästaren" och till råga på allt har den där sura och bittra mattants-looken.

Detta är var jag kallar karaktär! Går det att bli mer arketyp än detta?

Användarvisningsbild
hovnarr
Moderator
Inlägg: 2732
Blev medlem: 26 jul 2004 10:39
Ort: Början

Inläggav hovnarr » 12 dec 2005 10:33

Jag fick mig i alla fall ett gott skratt av hennes ansiktsuttryck. Och tänk att det ändå var det fotot de valde till hemsidan! Hur såg då de andra ut? Det känns jäkligt äkta i alla fall.

Men det häftiga är väl att matmor Larsson kan vara väldigt exotisk under ytan. Kanske leder hon en grupp i afrikansk dans? Jagar älg? Är med i lottorna och lär ut hur raketgeväret Carl Gustav fungerar? Eller måhända är hon en av filosofiforums lurkers?

Om nån skulle kolla in min motsvarande presentation på företagets hemsida skulle jag säkert verka urtypisk för min bransch. Ingen skulle t.ex. ana min hobby att skriva om små och stora tankar här på FF. Här har jag en roll, på jobbet en annan, hemma en annan osv. Vem jag "är egentligen" blir närmast en integral av alla dessa fragment. Och där kanske yrket inte spelar så stor roll för helheten.

Vem vet, Anita Larsson kanske inte lagat ett ända mål mat med glädje i sinnet i hela sitt liv, och upplever kanske att h'n är en man fången i en kvinnas kropp och öde.

Än du PopJimmy, betraktar du dig själv som Den Arketypiske TV-spelsdesignern?

-narr-


Återgå till "Tankar och känslor"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 51 och 0 gäster