Sida 1 av 1

Behöver hjälp med en hemuppgift

Postat: 17 dec 2006 13:10
av Platom
Hej hej allihopa, det är så här att jag satt ett antal timmar igår och gjorde en hemuppgift, allt gick bra fram till den tredje och sista frågan.

Frågan lyder: Förklara hur du upplever skillnader och likheter mellan religiösa åskådningar och paradigm?

Jag har svårt att komma på vad jag ska skriva så jag undrar om ni har lust att hjälpa mig att komma igång.

Postat: 17 dec 2006 13:30
av Fann
Att komma igång kan förstås vara svårt även om du nästan har upplägget klart i själva uppgiftsformuleringen.

Föreslår att  du börjar med att beskriva hur du själv uppfattar de olika fenomenen. Vad lägger du in i begreppen? Stöd dig på litteratur i din genomgång. Utifrån detta kan du antagligen sedan ganska enkelt se vilka skillnader och likheter du ser mellan de olika fenomenen! (För inte menade du väl att du skulle få FF:s medlemmar att själva meddela sina respektive uppfattningar om skillnaderna mellan paradigm och religiös åskådning?)

Postat: 17 dec 2006 13:55
av Platom
Jag vet vad ett paradim är men en religiös åskådning är lite oklart för mig.

Skulle nån kunna ge ett exempel på en religiös åskådning?

Postat: 17 dec 2006 15:16
av Fann
Ja varför säger man "religiös åskådning" och inte helt enkelt "religiös"? Bra fråga. Är det inte så att man använder begreppet "religiös åskådning" för att betona det individuella? Det är indviden som "ser" det på ett visst sätt.

Ibland säger man ju: "Om man har en religiös åskådning" och då menar man om man är religiös till skillnad från om man är tex ateist eller agnostiker. "Olika religiösa åskådningar" betyder nog i stort sett "olika religioner", men just att det handlar om det individuella perspektivet, inte religionen som kulturellt fenomen. Men man kan förstås fundera över vad skillnaden i uppgiften skulle ha varit om du istället för "religiös åskådning" skulle ha jämfört "paradigm" med "religion" som fenomen/begrepp.

Postat: 17 dec 2006 15:19
av Platom
Tack