hjälp med vad är en vetenskaplig teori

Om du har fastnat i dina filosofistudier, eller har glömt vem som sa vad. Kortare frågeställningar som inte avser vidare diskussion.

Moderator: Moderatorgruppen

kikafil
Inlägg: 1
Blev medlem: 18 okt 2008 18:27

hjälp med vad är en vetenskaplig teori

Inläggav kikafil » 18 okt 2008 18:33

kan någon hjälpa mig med vad en vetenskaplig teori är inom den positivistiska-kvantitativa traditionen? Någon sorts av förklaring alltså.
tack! :?

PostDebornit
Inlägg: 109
Blev medlem: 06 feb 2005 19:27

Inläggav PostDebornit » 21 okt 2008 13:14

Om du har tillgång till ett skapligt universitetsbibliotek kan du kolla upp artikeln "Theoretically speaking" i MIS quarterly (2003 någon gång). Det är en diskussion i en tidsskrift vars forskare ofta är positivister. Författaren själv tar dock en utgångspunkt som inkluderar även icke-kvantitativa teorier. Varning dock; det är lätt att bli förvirrad. Utövare av positivism bekänner inte alltid sig till positivistiska filosofers definitioner.


Återgå till "Hjälp!"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 3 och 0 gäster