Avantgardet skrev:Du behöver inte preciseringar, du behöver gå en grundkurs i texttolkning.
Jo, Avantgardet, du behöver precisera dig om du vill att jag på saklig grund ska kunna bemöta det du anklagar mig för.
Avantgardet skrev:Men jag är ingen specialpedagog. Begriper du inte, tråkigt för dig. Jag väntar fortfarande med att du ska producera ett inlägg med substans.
Tja, pladder.
Avantgardet skrev:Djävla aber att konversera med dig. Du kräver inte bara preciseringar av vad din samtalspartner talar om, utan också vad du själv talar om.
Jag kräver inga preciseringar, saklig argumentation kräver det. Var har jag krävt preciseringar av vad jag själv talar om , menar du? Länk till citat, tack.
Avantgardet skrev:Varför då ens öppna käften överhuvudtaget om du inte begriper det som kommer ur den?
Här får du gärna förklara vad du menar. Ska villigt erkänna att här har jag inte en susning.
Avantgardet skrev:Är du dement?
Nej, vad får dig att tro det....Avantgardet?
Avantgardet skrev:Det var ju för fan praktiskt taget sista raden i ditt senaste inlägg, och du ber mig precisera? Nu får du väl för fan skärpa dig! Så att påstå jbig ha en "infantil relation till sin person" är inte ad-hominem?
Nej, det är ett helt korrekt konstaterande som framförallt bygger på att denne genomgående talar om sig själv i tredje person, och i pluralis, något som vanligen endast väldigt små barn gör. Om du vill så kan jag länka till kurslitt i gymnasiets grundkurs i psykologi?
Avantgardet skrev:Oavsett om det kommer som ett bemötande på ett ad-hominem så är det inte mindre ad-hominem för det.
Nja, om bemötandet syftar till att belysa hur meddebattören genomgående använder sig av det här argumentationsfelet, så tycker jag att ordet
korrektur passar bättre.
Avantgardet skrev:Du är tydligen förmögen att förstå saker ibland, men när du vet dig ha fel så låtsas du inte fatta. Det är min tolkning, för jag tror bra om dig, alla andra tolkningar skulle innebära att du är mer eller mindre utvecklingsstörd. Det är uteslutande substanslös retorik i dina inlägg. Kan du inte åtminstone en enda gång anstränga dig lite?
Här får du som sagt återigen precisera dig om du vill ha ett sakligt bemötande.
Avantgardet skrev:Jag delar inte någon "ideologisk hållning" (vad är det förövrigt för ideologibegrepp du gör bruk av här?) med jbig. Däremot ser jag, och alla andra, att han presenterar fakta, och du hugger på oväsentligheter. Släpp den där djävla attityden nu. Du har redan blivit bortgjord, så den lämpar sig inte. Det blir bara löjligare och löjligare. Så inse att du är från noll nu. Dags att kämpa sig upp.
Konstigt, varför känner jag att jag hela tiden måste sänka mig när jag debatterar med dig och din idol, biggj, Avantgardet.
Avantgardet skrev:Jag håller förvisso med dig i att -ismer inte kan mörda, likväl är det en gängse uppfattning (en borgerlig föreställning, ideologisk för att vara exakt, i marxistisk terminologi) att ideologier faktiskt dödar. Detta är skälet till att man är så livrädd för nazister m.m. Kan väl knappast undgått dig? Är din poäng endast den att en dogm inte är en person så måste jag säga att du för länge sedan fått det sagt och att det nu bara är helt överflödigt och off-topic.
Det var väl för väl att du äntligen håller med om det, det tog några inlägg, då är det bara biggj kvar.
Avantgardet skrev:Nej, det var den inte. Den beskrev exakt vilket trams du höll på med, på ett mycket exakt sätt.
Nej.
Avantgardet skrev:Så, för femtielfte gången, släpp attitydhelvetet, fäll ut pungdjäveln och landa, vi har sett din typ så sjukt många gånger och det är lika tröttsamt varje gång. Som tur är så orkar ni aldrig särskilt länge, när ni upptäcker att ni inte kommer någon vart med det. På det här stället krävs det mer än attityd och retorik. Ledsen, men så är fallet.
Står du och gormar åt dig själv i spegeln nu igen, Avantgardet?
Avantgardet skrev:Och sluta stycka sönder mina texter. Du lyfter citat ur deras sammanhang, och därigenom förstör du betydelsen och meningsfullheten. Kanske är det en del av ditt problem - din oförmåga att förstå text. Ett stycke är ett stycke. Ta det som tumregel så kanske du lär dig läsa.
BS! Jag citerar hela tiden dina texter uppifrån och ner, utan att utelämna något, eller möblera om i texten, helt enligt forumregler.
Du kränker mig.