1)Om du studerar naturen och t ex tittar extremt noggrant på kristaller,djurorganismer,växter,botanik,anatomi,
fysiologi och ser in i människokroppen - tycker du då att dessa ting uttrycker skönhet och intelligens? Ändamålsenlighet? Motivera ditt svar!
2)Kan man säga att naturvetenskapens kunnande är en studie i den intelligens som genomsyrar naturens alla skapelser? Motivera ditt svar!
3)Hur mycket av all mänsklig skapelse och alla uppfinningar tror du har sin förebild i naturen och dess processer? (Som t ex att fågeln med dess vingar har stått som modell/förebild för flygplanen, ögat för kameran etc)
4)Hur mycket eller hur bra tycker du att naturen och dess processer uppvisar en balans eller integration mellan funktionalitet och estetik?

