Radera ut känslorna??

Ventilera dina personliga funderingar om smått och stort.

Moderator: Moderatorgruppen

anonym90l
Inlägg: 38
Blev medlem: 23 dec 2006 22:22

Radera ut känslorna??

Inläggav anonym90l » 03 apr 2007 21:37

Möjligt?

Användarvisningsbild
andersholmstrom
Inlägg: 64
Blev medlem: 23 sep 2006 14:01
Ort: Taiwan
Kontakt:

Inläggav andersholmstrom » 03 apr 2007 21:48

Definiera känslor för ett mer uttömmande svar. Just nu blir det: Nej. Beroende på din definiering och kontext så kan jag kanske t o m ge lite argument.

I allmänhet skulle jag dock rekommendera att begrunda dina känslor, att möta dem ansikte mot ansikte och brottas med dem. Klura på varför du har dem, varför de finns och hur du kan påverka dem. Reflektera över dig själv, istället för att bara känna och reagera.

Användarvisningsbild
Skyline
Inlägg: 503
Blev medlem: 10 feb 2007 23:20

Inläggav Skyline » 04 apr 2007 10:49

går det att radera en tanke..?

Användarvisningsbild
andersholmstrom
Inlägg: 64
Blev medlem: 23 sep 2006 14:01
Ort: Taiwan
Kontakt:

Inläggav andersholmstrom » 04 apr 2007 10:52

Att saker försvinner över tiden (minnen, tankar, känslor), i alla fall från människans medvetna plan, är ju inget någon motsätter sig. Även försvarsmekanismer som känsloborttryckande är allmänt vedertagna. Men huruvida man skulle med någon psykologiskt eller medicinskt ingrepp/behandlingssätt skulle kunna radera dem låter jag vara osagt för framtiden. Kanske, kanske inte.

Jag tror, oberoende av framtidens utröningar, att man i 99 fall av 100 mår bättre av att möta och reflektera över det man tänker och känner, istället för att fly från det.

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 04 apr 2007 12:18

För att besvara frågan (men med lite omsvep): det går ju alltid att knarka sig till en lagom stor minneslucka. Själv har jag bra svårt att sortera intrycken under en mångårig period. Risken finns dock att man inte lyckas pricka rätt med sina svarta hål och att det där jobbiga är kvar, fast med kraftigt tilltagen ångest - erhåller man ett sånt resultat så skulle jag dock enbart hävda att man gett upp för tidigt. Vad gäller känslorna specifikt så är det en lång process, men ju längre ned du sjunker i ditt missbruk (och värre dina irrationella kognitiva och emotionella reaktioner blir) desto lättare blir det ju att greppa att man inte behöver bry sig om dem från första början. Bryt ned dem lite åt gången med andra ord - i slutändan så är du fullfjädrad psykopat du med. Är det ren apati du är ute efter så finns det ju dock en massa neuroleptika som ger sån effekt, annars är ju Benso en bra idé (men det är mer känslokyla är känslolöshet) och de hjälper ju också till att skapa den här trevliga psykologiska diskontinuiteten som gör det svårt att bilda sig en uppfattning om sakernas tillstånd. Frågan är bara varför du skulle vilja radera ut känslorna?

(Är det nån som kan se det lite hemligare budskapet? Dolt i stilistiken skymtade det fram)
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

Användarvisningsbild
andersholmstrom
Inlägg: 64
Blev medlem: 23 sep 2006 14:01
Ort: Taiwan
Kontakt:

Inläggav andersholmstrom » 04 apr 2007 12:44

Avantgardet skrev:(Är det nån som kan se det lite hemligare budskapet? Dolt i stilistiken skymtade det fram)
Drugs are bad, mkay?  :wink:

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 04 apr 2007 13:04

andersholmstrom skrev:
Avantgardet skrev:(Är det nån som kan se det lite hemligare budskapet? Dolt i stilistiken skymtade det fram)
Drugs are bad, mkay?  :wink:


Ska jag vara helt ärlig så sitter jag själv och grubblar vad fan jag kan ha menat med det där. :-k  Jag är inte ens säker på om det var mitt medvetna eller undermedvetna som höll i pennan så att säga, säkert är dock att de båda två var precis lika stukade vid tillfället. Apstadiet. I min fyndighet har jag än en gång lyckats finta mig själv, roligast de gångerna. Lite av mitt problem det där, varken Jag eller nån annan kan överlista mig så därför har vi ingen som helst kontroll - får helt enkelt förlita oss på att autopiloten fixar det här. I min tillslutenhet har jag utvecklat en humor som är fullkomligt förborgad för omvärlden (jag lér hånfullt för mig själv), och även för mig själv ibland.
En god vän om mig: "Inte ens hans egen mor tycker om honom!"

amy
Inlägg: 539
Blev medlem: 22 aug 2006 20:54

Inläggav amy » 04 apr 2007 15:25

Om man tänker en tanke tillräckligt länge koncentreras det till en känsla. Om man vill ändra sina känslor så behöver man bara ändra sina tankar.


Återgå till "Tankar och känslor"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 11 och 0 gäster