Vad är intuition

Moderator: Moderatorgruppen

Morningstar

Vad är intuition

Inläggav Morningstar » 14 feb 2008 22:22

----

Användarvisningsbild
Åkes granne
Inlägg: 1601
Blev medlem: 27 jul 2006 23:57
Kontakt:

Inläggav Åkes granne » 14 feb 2008 23:22

Tillit.

Morningstar

Inläggav Morningstar » 14 feb 2008 23:25

---

Makterna
Inlägg: 1274
Blev medlem: 27 apr 2005 23:10

Re: Vad är intuition

Inläggav Makterna » 15 feb 2008 00:16

sailaways skrev:Vad är intuition?

Är inte intuition dels emotionell smitta/hänryckelse (neutral empati), - att intuitionen har en emotionell grund/härkomst?

Det kognitiva kan inte ingå i intuition, det är ett för komplext system; det emotionella är direkt, snabbt, fast med många störningar och olika sorters altereringar.

Vad är intuition?


Tro. Det som man av en eller annan (inte alltid saklig) anledning "känner på sig", men som inte är baserat på erfarenheter eller kunskap eller annat konkret.

Användarvisningsbild
german.timofejev
Inlägg: 249
Blev medlem: 07 okt 2007 11:17
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav german.timofejev » 15 feb 2008 00:17

Jag tror att intuition är ett sätt att förutse situation utifrån tidigare erfaranheter.
mvh
German Timofejev
e-mail:  germa.timofejev@gmail.com
www.rustravel.se

Morningstar

Inläggav Morningstar » 15 feb 2008 00:47

----

Användarvisningsbild
german.timofejev
Inlägg: 249
Blev medlem: 07 okt 2007 11:17
Ort: Lund
Kontakt:

Inläggav german.timofejev » 15 feb 2008 00:52

Jag tror att grunder är emotionelt koplade. När vi uplever saker och ting så spelar emotionalitet ett visst roll. Om vi är ledsna så uppfatar vi saker annorlunada än då vi är glada. När vi får nia erfaranheter så spelar emotioner ett stor roll om vi ska uppfata ett vist erfaranhet positivt eller negativt. Det i sin hand påverkar vår förmåga att förutsäga konsekvenser avv ett vist situation.
mvh

German Timofejev

e-mail:  germa.timofejev@gmail.com

www.rustravel.se

Morningstar

Inläggav Morningstar » 15 feb 2008 01:11

----

Användarvisningsbild
StefanW
Inlägg: 60
Blev medlem: 04 feb 2008 21:38

Inläggav StefanW » 15 feb 2008 20:03

german.timofejev skrev:Jag tror att intuition är ett sätt att förutse situation utifrån tidigare erfaranheter.

Jag är inte lika säker på att intutionen behöver bygga på tidigare erfarenheter. Jag vet inte men skulle ändå vilja lägga fram en egen fundering/teori kring detta.
Jag tror att alla på något kommer till vår värld med något slags eget livssyfte eller mening som finns någonstans inom oss och som är olika för olika individer. Om man är öppen för signaler från detta livssyfte tror jag man som svar kan få intutioner som talar om hur man skall handla/agera i enlighet med sitt livsyfte (livsmening) i olika situationer.

Användarvisningsbild
Dr. Avantgardet
Inlägg: 68
Blev medlem: 18 jan 2008 07:14

Inläggav Dr. Avantgardet » 15 feb 2008 20:30

Bra minne.

Användarvisningsbild
Anders
Inlägg: 9296
Blev medlem: 23 mar 2006 01:44
Kontakt:

Inläggav Anders » 15 feb 2008 23:07

För mig är intution ett kreativt metatillstånd där "hjärnan själv", antagligen delvis baserad på tidigare erfarenheter, men annat också, vad det nu är kan lösa problem, komma upp med nya infallsvinklar, skapa.

Ett exempel : Ibland har jag märkt att, om jag har ett svårt problem att lösa, så tänker jag, nu bara sätter jag mig och tänker på det här. Inte logiskt strukturerar, eller styr med överjaget, utan bara liksom.. är i problemet. Känns helt hopplöst då jag sätter mig, men förvånansvärt ofta kommer svaret eller iden efter en stund. Begriper egentligen inte hur.

Mera universellt säga var intution är, det kan jag inte. Ovanstående gäller för undertecknad. Är detta emotionellt? U tell me!
Min blogg över mitt filosofiska läsande --> http://ingenfilo.blogspot.com
Jonathan Haidt - A righteous mind
Juli 2026

oscar
Inlägg: 16
Blev medlem: 11 mar 2008 18:05

Inläggav oscar » 11 mar 2008 20:30

Jag tycker att första inlägget är tvetydigt (syftningsfel?), men jag kan väl ha missat något. Kan du förtydliga din fråga/frågor?

Användarvisningsbild
Doe
Inlägg: 167
Blev medlem: 31 mar 2008 23:23

Inläggav Doe » 24 apr 2008 01:05

Jag skrev så här i ett helt annat sammanhang; och även om varken texten eller tanken är riktigt färdiga, kunde det vara ett kul perspektiv på frågan...

Logik mot intuition:
Människan är en kickbaserad varelse. I det är hon direkt kopplad till allt levande (eller bara ryggradsdjur?). Upptäckt, förståelse och manipulation av omvärlden utlöser känslor. Dessa känslor utgörs av kemiska preparat, som alla tycks vara mer eller mindre beroendeframkallande(?)
Genom livet utforskar de flesta av oss dessa olika kickar. Från perioder av oförklarlig vrede, till perioder av absurd kärlekstörst. Ibland provar vi oss fram, men i allmänhet verkar vi vara tämligen påhejade av olika åldrars hormonförändringar och omgivningens förväntningar. Genom kickarna bygger vi oss en förståelse av den omedelbara omvärlden, och en intuitiv personlighet som verktyg för att hantera den.
Intuitionen är kickarnas logik.

Logiken är också ett verktyg för att förklara och manipulera omvärlden. Istället för att känna använder man sig dock av analys. I ett ärligt samhälle kan metoderna mycket väl vara likvärdiga, men i ett orättvist system, där eliten tillåts definiera sanningen, räcker intuitionen ofta inte till för att lyfta människans förståelse av sitt eget här och nu, till en förståelse av hur systemet definierar hennes plats i samhället.
Logiken är förnuftets seger över sin egen sundhet.

Att övergå från ett intuitivt till ett logiskt tänkande, är naturligtvis inte detsamma som att stänga av sina känslor (fast buddismens idealdöd handlar om totalkontroll – självsvält för att frigöra sig från det sista som binder människan till jorden och gör henne ofri: Matbehovet(?)).Däremot innebär det att man måste ifrågasätta varför en tanke eller handling utlöser vissa känslor. Det finns ingen plats för moralism i logiken, och eftersom den känslosamma moralen för många utgör en sorts trygghet, är det svårt, tidskrävande och ofta smärtsamt att göra upp med den.
Att framträda som subjekt innebär att man själv tar kontrollen över sina tankar och handlingar; och även om man fortfarande kan uppskatta en schysst kick, kan man inte längre låta sig styras av den.


Jag är förresten fullständigt obildad. Allt jag gör är att tänka för mycket, så många av mina ordval är säkerligen tveksamma. Rätta mig i så fall, och försök bortse från det i eventuella svar :)

Erik Thurin
Inlägg: 150
Blev medlem: 18 dec 2007 01:45
Ort: Götebörg
Kontakt:

Inläggav Erik Thurin » 25 apr 2008 17:54

Jag tror jag håller med Doe.

Jag skulle formulera det som att vi har två system för att fatta beslut som ibland kan vara i motsättning. Ett "kick-baserat" system som alla djur har och ett "tänka efter" system som kanske är mer sällsynt. "Tänka efter" systemet är det logiska systemet. Egentligen är väl alla beslut olika sätt att försöka få kickar, men tack vare det logiska systemet kan vi avstå från kickar just nu för att få dem sen typ. Som när man håller sig från att äta för att slippa ångest över fetma, eller få sexuell njutning när ens fetma inte längre hindrar en från att vara attraktiv. Långsiktigt och framförallt logiskt tänkande är väl då det som kännetecknar "tänka efter" systemet. "Tänka efter" systemet kan upptäcka logiska motsättningar som inte är uppenbara för det "kickbaserade" systemet.

Om man tänker sig människans medvetande som en mus och mushjärna (kickbaserade systemet) med en dator som är kopplad till huvudet (tänka efter systemet), så är intuitionen typ när musen handlar utan att konsultera sin dator. När den konsulterar datorn kan den köra en långsiktig simulering och förutsäga andra resultat och saker. Men det tar tid att konsultera sin dator och ibland är den inte bättre på att ge råd än mushjärnan skulle vara.



Einstein skall ha sagt något i stil med att "Det sunda förnuftet är summan av alla fördomar man samlat på sig vid 18 års ålder". Jag tror att intuitionen är något liknande.
Din gamle räv!

Makterna
Inlägg: 1274
Blev medlem: 27 apr 2005 23:10

Re: Vad är intuition

Inläggav Makterna » 25 apr 2008 21:31

Intuition är väl den varianten av erfarenhet och annan världsuppfattning, som inte är medveten utan instinktiv och på gränsen till undermedveten.

Fördomsfulla människor som blir konfronterade, försöker gärna hänvisa till "intuition" för att försvara sina fördomar, även i de fall där deras intuition är mindre "god". (Därmed inte sagt att all intuition är dålig. Men logiskt applicerad erfarenhet är att föredra, närhelst detta är möjligt)


Återgå till "Psykologi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster