Tyda målning

Moderator: Moderatorgruppen

alle_nilsson
Inlägg: 1
Blev medlem: 25 apr 2006 13:57

Tyda målning

Inläggav alle_nilsson » 25 apr 2006 13:59

Hej på er! Är ny här och söker svar...

Hur skulle ni tyda en person som är duktig på att måla. I varje
tavla finns dock alltid minst ett öga, ibland många fler...kan vara
abstrakta tavlor men många olika motiv. Men alltid dessa ögon...

Kan det finnas någon generell bedömning av vad detta kan betyda?

Behöver svar! Vart kan man vända sig?

Kiifen
Inlägg: 675
Blev medlem: 27 jan 2006 15:50

Inläggav Kiifen » 25 apr 2006 16:15

Borde ju kunna se detta på massa olika sätt, beroende på sitt sammanhang, hur detta öga hänger samman med den övriga bildens budskap. Konstnären kan ju också ha lagt till ögat av skäl som inte går att tolka utifrån sammanhanget, så det är väl bra att läsa på om konstnären också kanske.

Användarvisningsbild
Johan Ågren
Administratör
Inlägg: 3368
Blev medlem: 15 jan 2003 00:58
Ort: Gävle

Inläggav Johan Ågren » 25 apr 2006 21:23

Det är en ganska stark effekt att måla ögon, man ger på så sätt målningen snabbt en identitet - att där finns ett "innehåll", för det är trotts allt någon där som ser på oss med en antydan av en inre värld. Ögat utgör gränsen mellan det inre och yttre, och vi överför den mänskliga erfarenheten av ögat på målningen. Att se på ögon utan att känna sig tvingad att slå bort blicken är inbjudande. Något vi annars enbart gör när vi bjuder in kärlek eller utmanar varandra. Sedan har ögat en skön estetik, och mandelformen som är enkel men inte utan dynamik kan övergå i målningens övriga element.

Har själv gjort åtskilliga ögon i mina dar. Här är en som jag gjorde för ca 15år sedan där jag just betonat inre och yttre värld. Den heter kommunikation:

Bild

Johan

Användarvisningsbild
FIG
Inlägg: 836
Blev medlem: 21 apr 2006 20:04
Ort: Bortom All Tid
Kontakt:

Inläggav FIG » 11 jun 2006 20:07

Jo alldels rätt, att ögon ger liv till allt, se bara gör en sak och
set en prik och säg att det är ett ögra,, så se det bäter ut, eller
om du säger att samma prik bara är en fläck,

har en bildlärade som läder mig att ögon/öga är en spelge för siner eller en väg melan dröm och väklighet,,
nja minstoder den väklighet som vi tro finns
Men kommihåg: Vi Alla Är Vilsen, Men Ändå Fångar I Denna Värd
www: Fig.Maxxflow.com
Mail: fig.ghd742@gmail.com

Användarvisningsbild
Skogsälvan
Avslutat konto
Inlägg: 5803
Blev medlem: 28 jun 2005 18:54

Inläggav Skogsälvan » 12 jun 2006 21:24

Eftersom jag är kvinna kan jag nyfiket titta på saker och människor, utan att det ses som ett hot. Jag har faktiskt tänkt på det när det står ett gäng skäggiga män med Hells Angels-västar vänder de flesta bort blicken, i synnerhet män. Men jag har jag förmånen att kunna titta pga. mitt kön. Så uppfattar jag det iallafall. När jag tex. pratar i telefon och småkluddar samtidigt blir det gärna ögon. Jag håller med Johan om att ögats form är estetiskt tilltalande, men jag vete fas*ken om det är hela sanningen. Jag har hypnogoga hallucinationer som alltid, utan undantag, börjar med att jag ser ett öga, samma öga. Jag är också otroligt bra på att tolka minimala rörelser i ögonen och dess områden hos andra.

Tillägg: Ditt konstverk var härligt, Johan! Det vill jag gärna ha i julklapp :wink:


Återgå till "Psykologi"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 7 och 0 gäster