Själv-medvetande

Ventilera dina personliga funderingar om smått och stort.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Pho-ku
Inlägg: 300
Blev medlem: 04 maj 2008 16:08
Ort: Mayorna

Inläggav Pho-ku » 28 mar 2012 18:39

Pilatus skrev:
Pho-ku skrev:
Pilatus skrev:Var det inte exakt tvärtom som Freud lärde att psykoanalysen fungerade? Det är vårt neurotiska försvar som hindrar oss från att få tillgång till allt som kan ligga dolt för oss. Ligger vi på soffan och pratar som det faller sig (under fri association) kommer vi att kunna närma oss bortträngda minnen och återuppleva ett eventuellt trauma. Att bli medveten om vår barndoms trauma kan vara en väg till en läkande process.

Freud jobbade med att medvetandegöra omedvetna processer, vilka av patienten förträngts emedan de skapade konflikt med Jaget.

På vilket sätt uppfattar du att din beskrivning skiljer sig från vad jag skrev?


Well, du antyder med din första fråga att det handlar om att istället för ett medvetandegörande rör sig om att omedvetandegöra medvetna processer.
Flows are necessary—and indeed this is a thought in terms of flows—the feminine flow, following very determined trajectories, rises up following the lines of masculine flow, along the spinal column, to go to the brain, and that’s desire in its immanence as a process.
– Deleuze

Användarvisningsbild
Zokrates
Inlägg: 9939
Blev medlem: 14 maj 2007 02:27

Inläggav Zokrates » 28 mar 2012 19:11

Egentligen är jag alldeles för trött på sådana här trådar för att orka svara, men jag gör ännu ett undantag
som så ofta förr.

"Det finns en snäll och det finns en ond Anders", sa Eklund som mördade Engla.

Nej, det finns bara en Anders, varje människa har bara ETT medvetande, men precis som i citatet
väljer vi att agera olika utifrån vad vi innerst inne vill och önskar och vad som ytterst förväntas av
oss i olika sammanhang där kraven redan är mer eller mindre fastställda av sammanhanget.

Vi lär oss att vara tillags och underordna oss, vilket är en del av socialiseringen, samtidigt som vi
då oundvikligen måste ge avkall på vad vi egentligen vill göra, därmed inte sagt att alla vill våldta
och mörda men principen är densamme, vi ger alltid avkall på någonting eget för att tillfredsställa
kraven som andra ställer på oss och det är faktiskt rätt att fråga sig vem som dikterar villkoren
för just sitt eget liv, den som bestämmer minst är uppenbart klart jag själv i mitt fall.

Harald kallar det för ego att följa systemet, självcentrering att följa sin inre röst, balans att göra
en avvägning mellan dessa ytterligheter, för det blir ju det hur man än ser på det, precis som i
citatet av Anders.

Användarvisningsbild
Pilatus
Moderator
Inlägg: 19017
Blev medlem: 08 mar 2012 03:25
Ort: Quid est veritas?

Inläggav Pilatus » 28 mar 2012 19:12

Pho-ku skrev:Well, du antyder med din första fråga att det handlar om att istället för ett medvetandegörande rör sig om att omedvetandegöra medvetna processer.

Ja, om man skall komma förbi sina försvarsmekanismer kan man inte vara på sin vakt och fullt medveten om vad man ämnar säga. I så kommer inte mycket av det som förträngts sippra ut. Så man lutar sig tillbaks och pratar spontant, försvaret förbiser saker och lämnar blottor.
Rimligen menar vi samma sak att det snarare är minnen av upplevelser som är bortträngda, vi har utsatts för något obehagligt, eller gjort något förbjudet. Det är när vi kan närma oss sådana minnen och kan återuppleva dem med full styrka som något kan hända med vår neuros. Det är inte något som kan reduceras till en intellektuell process.

Användarvisningsbild
Anna Sara
Inlägg: 2001
Blev medlem: 14 apr 2009 15:31
Kontakt:

Inläggav Anna Sara » 28 mar 2012 22:27

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/ePzWRzNzxTc" frameborder="0"></iframe>

"I am convinced of the validity of contradiction. There are many worlds. Each is true, at its time, in its own fashion" -Errol Flynn


Själen är brutal genom ren smärta och pubertal genom ren kärlek där den utstrålar renheten, etik genomborras genom astrologi där man balanseras till Eros; ett tillstånd förbjudet/av noll förstånd som pubertal -materian och verkligheten upplyser varandra och "programmeras" genom kollapsens estetik/religiösa bilder, där världen får sitt pris: prisande i skyn, där renheten renintegrerar relationen.

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 31 mar 2012 12:40

Sceptisk skrev:Det fungerar lika bra med alkohol..


din insida är ute på världen,
men du upplever utsidan och insidan som samma fenomen
och din centroversion är begravd där ute,

du måste försöka ta in din insida igen och
detta kan en kvinna hjälpa dig med,
hon kan hjälpa dig bli olycklig,
och det vore den största gåvan till dig att bli olycklig med världen
på ett äkta sätt,

för då du är olycklig är du avskild från världen
och det vore en stor nåd för dig

du har ett bra intellekt, men  det opererar opersonligt,
du måste bli mera personlig och subjektiv

alkohol får en att spy ut insidan på världen
men det hjäper dig inte,


fast dagen efter kommer spyorna tillbaka
och det är en viss hjälp

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 03 apr 2012 06:52

Algotezza skrev:Självmedvetande i meningen vara medveten om att man är medveten (om något) är för mig bara oerhört skönt att slippa. Detta med att ständigt vara medveten om att jag tänker, jag förnimmer, att tiden går.

Så här har jag lärt mig själv att göra, med eller utan meditativ musik: Jag bara sitter och glor eller sluter ögonen. Ganska snabbt utan att veta hur det går till och utan att veta exakt när kommer jag in i ett skönt tillstånd där jag blir ett med vad jag upplever - men så snart jag blir medveten om att jag är ett med vad jag upplever, upphör det tillståndet.  Bilder, dialoger dyker upp. Gängse tid och rum upphör.

/Algotezza


själv-medvetande menas nedvetande om den INRE världen,
ta  t.ex. Zokrates som säger att han kan säga åldern på vem som helst,
utan att ha folbokföringsnummer tillgängligt,
han talar dom en annan kunskapsbank än den yttre världens,
vad han talar om är att inom honom finns spontant och automatisk
svaret på vilken ålder en viss person har,
han letar inte i nåt register, söker efter svaret,
men det kommer intuitivt till honom,
han bara säger 31 år gammal är han,

självmedvetandet innebär alltså att få nyckeln till en helt annan kunskapsbank än den
som bygger upp vårt ego-medvetande och som innehåller hård-data och fakta,

men att finna nyckeln till den inre världen är inte lätt,

vi måste ändra inställning till oss själva och omvärlden,

istället för att ha sitt centrum i sitt ego
och handla utifrån ett socialt medvetande
som omfattar de tre första chakran,
där sexualiteten står för natursjälen
och då för att generera släktet, inte för att uppleva samadhi,
och dessa tre chakran är utprojicerade på världen,
som en endimensionell personlighet,

och då mentalt upplever jorden som platt rumsligt,
fast jorden är rund och roterar runt sin egen axel

som då skapar dag och natt,

men börja uppleva att solen är vårt mentala centrum
och då bli medveten om hjärtat, elden, ljuset
det planetära medvetandet,
och då bygga upp ett solar själv-medvetande,
som också är starten på ett själsmedvetande och ett kosmiskt medvetande,

att göra denna ny-navigering av personligheten emot en intens ljus-upplysning av den inre världen och alla dess gåvor, innebär att räta upp människan från ett enögt geo-centriskt perspektiv till ett upplysande
genom ens hjärta.

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 03 apr 2012 07:39

vi ska gå från yttre handling till inre handling, detta är att minska sitt karma,

till sist då vi upplever oneness är
hela vårt handlingsliv förflyttat till tänkandet,

våra handlingar i världen kallas för karma,

vi minskar vårt karma genom att handlla rätt,

alltså att handla extremt känslomässigt
handla utifrån den inre solen,
vårt hjärta

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 05 apr 2012 07:17

Jag kan se här att faktiskt ingen här på forumet riktigt förstår vad som menas med INRE  värld, och då hade väl de brahminska prästerna rätt  att ingen i sverige har ett utvecklat självmedvetande,
alla lever med sin tyngpunkt i sitt ego-medvetande, de saknar därför ett transformerande centrum mellan inre och yttre värld, de lever alltså i vad Eric Neumann kallar för enhet med världens föräldrar, fast utveckling menas separation från världens föräldrar, de lever alltså totalt fångade i intellektets illusoriska värld och är helt blinda för det som verkligen är till, för att börja separera från världen måste vi ändra hela vår projektion av vår personlighet
bort från den geocentriska ego-projektionen att jorden är centrum i universum till att projicera personligheten emot solen, elden och ljuset
och antända gnistan i vårt hjärta,

öppna oss för våra djupaste känslor
börja våga älska medmänniskorna,

detta medför att vi då upplever två helt olika världar samtidigt,
den inre och den yttre,
men vi är varken inre eller yttre
men spontant uppstår vi då i centrumet mellan yttre och inre,

alltså människan FINNS egentligen inte,
hon är ännu inte född,
hon lever i en dialektisk värld full av motsättningar
hon försöker balansera sitt vara i världen så hon inte ska hamna på dårhuset,
hon låtsas vara normal, pratar redligt och försöker klara av natten med sömntabletter,
och balansera veckans konflikter genom alkohol på lördagskvällen
hon röker för att lugna ner sina trasiga nerver,
hon är alltid rastlös, aldrig lugn och tillfredsställd,
hon behöver nya skor, nya byxor
för att hänga med i modet, hon måste byta bilen snart,
för grannen har köpt en ny fin bil,
hon väntar på ett bättre liv, mera pengar löneförhöjning eller kanske byta jobb,

människan måste utvecklas genom sitt centrum mellan inre och yttre värld
emot en evighetsanpassad personlighet,
hon måste försöka krypa ut ur samhällets lådor och kartonger
hon måste börja titta på bergen och blommorna,
hur underbar den oregelbundna formen är

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 05 apr 2012 07:26

när ska människan födas, när ska människa få börja leva här på jorden,

Eric Neumann tar upp dessa frågor,
han har skrivit en underbar bok om konstnären Henry More,

de som vill läsa om självmedvetandets utveckling ombeds börja bläddra i den egyptiska dödsboken,
eric neumann tar upp i sitt stora verk medvetandets historia...bland annat osiris-transformationen,
men han kallar detta inte för chakra-systemet, men han säger bäckenet ska lyftas upp till huvudet,

Jan van rikenbourgh, som väl nästan är på samma nivå som Neumann
skriver om detta med osiris-transformationer i sin bok den egyptiska ur-gnosis

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 05 apr 2012 07:39

födelsen av det solara självmedvetandet,
uppväckandet av den inre världen, -av den på världen utprojicerade själen
är bara början på människans egentliga födelsen,

fast nu har hon fått ett planetariskt riktigt medvetande,

men nästa steg är att nå centrumet i halsen,
för hjärtas eld och ljus ska projicera upp i huvudet,
till en intensiv upplysning av den inre världen
men då hon når halsen
står hon vid ingången till vårt universum som faktiskt omfattar billioner galaxer,
hon står också vid utgången,

och det stora mysteriet är att huvudet
med sina två medvetande-centrum

är bortom materian,
bortom naturen

bortom

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 05 apr 2012 08:01

skyll inte på människan att hon i verkligheten har så extremt stora problem att bli född,

för meningen med skapelsen var ej att skapa en fullkomlig människa
som kunde leva i tusentals år i harmoni med sig själv och sina medmänniskor på jorden,

för skapelsen av den så kallade människan
var ej slutgiltig,

hon måste föda sig själv
genom ett snillrikt medvetande och tänkande
och genom en sublim känsla
som alltid kunde ge henne sann förvissning om hur
det i verkligheten förhöll sig

Justin Case
Inlägg: 3552
Blev medlem: 31 mar 2007 17:46

Inläggav Justin Case » 05 apr 2012 12:55

Harald Davidsson skrev:skyll inte på människan att hon i verkligheten har så extremt stora problem att bli född,

för meningen med skapelsen var ej att skapa en fullkomlig människa
som kunde leva i tusentals år i harmoni med sig själv och sina medmänniskor på jorden,


Det fanns nog ingen "mening" med att "skapa" människan. Vi uppstod som resultat av partikelkombinationer som förr eller senare blev sannolika, vilket man lätt förstår om man har koll på evolutionsteorin.

Vad menar du med "bli född"? Jag har ingen lust att bli frampressad genom en kvinnas bäcken ännu en gång. En gång får räcka.

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 06 apr 2012 06:53

Justin Case skrev:
Harald Davidsson skrev:skyll inte på människan att hon i verkligheten har så extremt stora problem att bli född,

för meningen med skapelsen var ej att skapa en fullkomlig människa
som kunde leva i tusentals år i harmoni med sig själv och sina medmänniskor på jorden,


Det fanns nog ingen "mening" med att "skapa" människan. Vi uppstod som resultat av partikelkombinationer som förr eller senare blev sannolika, vilket man lätt förstår om man har koll på evolutionsteorin.

Vad menar du med "bli född"? Jag har ingen lust att bli frampressad genom en kvinnas bäcken ännu en gång. En gång får räcka.


Justin

vi har olika uppfattning i våra medvetanden om vad utveckling egentligen är för någonting.
Du jobbar med dig själv utifrån ett annat paradigm än vad jag gör, jag vill utvecklas,
och jag uppfattar det som att du också vill det,

jag använder ett symboliskt språk, det stora misstaget på jorden idag är
att människorna tar symbolerna konkret, och det är vad du gör med mitt begrepp FÖDAS,
vad jag syftar på är inte den biologiska födelsen, men en totalt födelse av allt som kan komma till liv i människan,
jag kan också kalla den för den andra födelsen i samma liv,

ditt paradigm menas en geo-centrisk människa som är bunden till naturen och jorden
och materian, jag menar att vi har de anlagen också i oss, vi kan kalla dessa anlag för den lägre människan,
och i mitt paradigm försöker jag beskriva en högre människa som inte längre centrifugeras till jordens centrum
men som börjar centrifugera emot solen genom att ha väckt upp eller antänt gnistan i hjärtat  och börjar känna elden
värma inombords i hennes biologiska kropp, kärlekens eld, EROS, och den beskrivs ibland som orme-elds-kraften både i österlandet och hos eric neumann, alltså solen är orm-elden, eller den stora draken och det finns ett annat ord för detta...KUNDALINI..som av många menas vara den totala potentiella energin som finns i alla människor,och att antända gnistan i hjärtat då börjar kundalini brinna i kroppen, eller den potentiella energin, och hur få den att stiga upp emot huvudet säger inte Darwin ett dyft om, därför att han är ej medveten om den potentiella energin i varje människa som kan lyfta henne ut ur tyngdlagens geo-centriska ego projektion och få henne att börja genomgå en högre födelser av känsla, tanke och även fysisk kropp, för hela vår biologiska struktur ändras i takt med att vi föder oss upp emot huvudet, hormon ändras, blod-omloppet ändras , nervsystemet ändras osv.

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 06 apr 2012 07:28

Jag skulle vilja kalla vårt ego-medvetande för vår ROBOT, för alla yttre handlingar sker genom vårt ego-medvetande,
t.ex. lära sig köra bil, jag märker själv då jag kör att det är mitt ego i mig som kör, min robot, fast jag måste säga att vårt ego-medvetande är en fantastisk mekanisk konstruktion, för hur många kugghjul snurrar inte i vårt samhälle varje dag, kanske milliontals, och allt snurrar lika perfekt nästan som jorden runt solen, alla går till jobbet precis på avtalad tid, precis som en robot, och de flesta möten sker också perfekt och de skiljs perfekt, efter kanske 15 minuter, kuggarna hakar visserligen upp sig ibland i vår lilla robot, den måste smörjas med alkohol ibland, ibland nervtabletter, ibland en cigarett, och naturligtvis kaffe,

men då vi ska älska med varandra, då måste vi stänga av kugghjulen, då måste vi knäppa av roboten, då måste vi istället börja känna,

börja känna i hjärtat oändlig  KÄRLEK

från vår INRE VÄRLD

Användarvisningsbild
Harald Davidsson
Inlägg: 5897
Blev medlem: 28 okt 2009 13:48

Inläggav Harald Davidsson » 06 apr 2012 07:38

ju mer medveten jag blir om min egen inre värld
desto mer medveten blir jag också  

om din inre värld

för det finns ett för vårt ego-medvetande dolt samband mellan alla människors inre värld


Återgå till "Tankar och känslor"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 3 och 0 gäster