Pilatus skrev:Algotezza skrev:Har man vuxit upp med och in i kristendomen och dess världsbild blir detta ens tolkningsglasögon och förklaringsmodeller till varför människor är och gör som de är och gör och varför världen ser ut som den gör. De blir självbekräftande.
Detta gäller för övrigt vilken världsbild och vilka tolkningsglasögon som helst som man tillägnat sig och som mer eller mindre går på autopilot.
Men det blir lätt till en konflikt med hur världen är, så man tar av de där mest groteska glasögonen som Kant pratar om. Rädslan för att få skyffla kol under långa tider avhåller många från att lämna fiktionen. Tron på gudar är mycket ångestskapande. Man försöker i bästa fall att kompromissa eller att acceptera två slags betraktelser. -Kanske enklast att hålla sig till Descartes värld som styrs av förnuft och kritiskt tänkande. För frågan som återstår blir, om vi lämnar fiktionen om gudar och förekomsten av en andlig dimension som skulle ha inflytande på våra liv, förlorar vi något på ett sådant steg? Blir vi inte snarare fria från ett tvång? De kristna etikerna säger att ateister faller ned i synd och skam. Men vad vi kan se på nyhetssändningarna är att världens ledare är fyllda av tro, men bejakar ett pågående folkmord i Palestina.
Ja, vi kan skaffa andra glasögon eller utveckla dem vi har och förändra eller utveckla vår världsbild så att den dels passar vår mentalitet och personlighet bättre och känns mer frihetsskapande än ångetskapande. Man kan grunda etik och moral på den moraliska kompass man ofta utvecklar i samverkan med den omgivande miljön, via uppfostran, läsefrukter och erfarenhet, och Gudsbegreppet eller gudstron är ingen garant för att de troende agerar mer humant och tolerant, för i själva verket har det historiskt sett varit tvärtom. Både sekulärt tänkande och religiöst har präglat kulturen i vårt land och vår värdegrund bottnar minst lika mycket i filosofiskt tänkande från antiken och framåt som i kristendomen. När tron verkar begränsande och ångestskapande för en själv eller används för att begränsa andra frihet, kan man fråga sig varför den behövs. Man kan förundras över naturen och universum och all skönhet som trots allt finns i världen ändå och hur finurligt livet fungerar och hur fantastiskt det är. Idag vill alla människor vara fria men det finns fortfarande sådana som vill inskränka andras frihet, med eller utan religionens hjälp. Jag tror människor i alla tider velat vara fria.