Pilatus skrev:Algotezza skrev:Symptomatiskt att ni bara utgår från den kristna gudsbilden och resonerar som om det vore den enda möjliga. Jag har tagit upp det faktum att det finns fler gudsbilder/ beskrivningar av Gud/definitioner av Gud.
Men det kanske faller utanför diskussionen? Men var står det att det bara är den kristna gudsbilden och dess rötter i judendomen som denna tråd skall handla om?
Jag nämnde kananéernas panteon ett par postningar tidigare i denna tråd. Från Mesopotamien och Kanaan kommer en stor mängd gudar, grekerna och romarna var inte sena att hänga på. Det finns naturligtvis gudar av alla de slag. De gudar som omtalas i Bibeln antar jag inte skiljer sig från andra. De har väl även utnyttjats på likartat sätt, positivt genom morallära, skapelsemyter och gemenskapsriter vid högtider och speciella händelser i livet. Negativt genom kontroll och styrning. De tjänar olika syften och kan vara nog så krävande. Vad var det du tänkte på?
Det finns ju även panteism.