Vertumnus skrev:Är inte fraktaler en olyckligt vald liknelse? Fraktaler upprepar sig i all oändlighet, delen speglar helheten.
Angående logiken kan man konstatera att den är densamma för alla människor, vi tycks födas med den. Vi kan vara mer eller mindre talangfulla, vi kan ta miste, men i det fallet kan vi oftast i efterhand förstå var och hur vi vi tog miste. Vi kan närma oss logiken men vi kan inte förändra den.
Frågar man någon vad två plus två är så får man som regel svaret fyra, frågar man vad svaret grundas på så hänvisas man till logiken, skulle man envisas vidare och fråga varför man skall tro på logiken så blir man utan svar. Någon kanske vill använda demonstrativa argument, men då har vi lämnat logiken och befinner oss i samma dilemma som naturvetenskapen, nämligen i den induktiva bevisföringen.
Det är en del av det vetenskapliga paradigmet att vi inte kan nå full visshet och det följer av att vetenskapen ytterst vilar på induktion. Samtidigt är det viljan att förstå som hittills drivit vetenskapen, men kanske är det annorlunda nu. Den vetenskapliga metoden bygger på interagerandet, på görandet, och följer inte därur det inomvärldsliga perspektiv där hur blivit viktigare än vad?
Fraktaler är deterministiska medan naturen har ett starkt inslag av slumpmässighet. Ändå finns en likhet, för även om fraktaler såsom Mandelbrotmängden är helt deterministiska och definieras av en extremt enkel iteration, är deras struktur så rik och känslig att man i praktiken kan utforska dem som ett landskap.
Fraktaler har karaktär av slumpmässighet, eftersom två punkter som ligger oerhört nära varandra kan ge helt olika beteenden när iterationen utgår från vardera. Små skillnader växer exponentiellt, vilket leder till "deterministiskt kaos".
Eftersom strukturen är oändligt rik och inte kan förutsägas globalt från formeln, måste man zooma in och undersöka regioner, och upptäcka nya former, spiraler, miniatyr-Mandelbrotar, sjöhästar, filigranstrukturer. Så det är verkligen som att utforska ett oändligt landskap, och allt kommer från den enkla formeln: z_{n+1} = z_n^2 + c
Online Mandelbrot Set Plotter