Däremot funderade jag på mentala portaler som öppnas av droger,
Jag var själv övertrött igår, och jag har övat upp min förmåga att visualisera från tidigare 'resor' där jag lärt mig metoden att 'halucinera' medvetet. Och igår fick jag återigen full kontroll över mina bilder och drömmar. (igår var temat udda kläder på lustiga kroppar, men jag såg även den sexigaste bruden ever i fantasin.. som om hon nästan var verklig.. tror jag ska börja måla framöver heh.. idag mins jag henne som en dimma och ser bara konturer och har svagt minne)
droger kan ge samma sak, insikt och kunskap genom att ta dig dit och visa vad som kan ske.
man öppnar en dörr för att senare även nyktert kunna ta sig dit, men det kräver övning tror jag.
Din hjärna började utsöndra något ämne, kan det kanske ha varit en låg dos DMT eftersom det sägs att detta ämnet skapar drömmar. Du var övertrött som du säger och antagligen befann du dig på något mörkt ställe?
DMT kan utsöndras av att bara vistas i mörker en tid, hjärnan tror att det är dags att sova så även i vaket tillstånd så händer detta.
Det finns personer som har tagit sig an att vistas i en mörk grotta en eller två veckor. De kan då efter en stund i mörkret utsöndra ämnet DMT och få hallucinationer i vaket tillstånd.
Kan tänka mig att något liknande hände Jesus...
http://www.drugs-forum.com/forum/showthread.php?t=20173
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080423233839AAj8Ojo