Julen närmar sig och jag ser fram emot det!
Men de flesta säger samma sak som jag: Julhysterin är jobbig. Kapitalismen tränger sig på.
Varför tar vi då inte bort denna negativa del? Nja, jag tycker fortfarande att det är en trevlig tradition att utbyta gåvor. Det är när det går överstyr som det blir jobbigt. Så jag tänker på att göra någon slags begränsning. Jag kan t.ex. säga till nära och kära att "var och en av er får en gåva värd max 50kr och jag vill inte att ni ska ge mig något värt mer än så." Men det känns lite konstigt eller fel att göra så också. Om jag vore kreativ skulle jag måla tavlor eller nåt men nu vet jag inte.
Hur gör ni?
Julhysteri
Moderator: Moderatorgruppen
- Skogsälvan
- Avslutat konto
- Inlägg: 5803
- Blev medlem: 28 jun 2005 18:54
För mig är det viktigt att julen inte är ett kommersiellt jippo i mitt hem. Jag vill slappna av och känna gemenskap. Det krävs planering. Alla mina julgransprydnader har jag gjort själv (utom ljusslingan och glittret) och jag anstränger mig för att ge personliga presenter, många som jag har gjort själv (ex. tavlor) och som är fint inpackade. Det finns inget värre än att stressleta julklappar dagen innan julafton och man köper något bara för att man måste köpa något. Rent vansinne.
Julen kan verkligen spåra ur. Har bojkottat ett antal aftnar i mitt liv. Börjar dock omvärdera. I år är köpta presenter förbjudna, vi konstruerar istället ett gemensamt kvartettspel. Var och en får elva kort till förfogande och bygger av det x antal serier, julklappen är att sammanföra dem till ett komplett spel, c:a 111 kort (många syskon). Serierna kommer spänna från antihjältar till GT:s profeter, filosofismer, arkitektoniska misstag och himmel/helvete. Detta är nog den julafton jag ser mest fram emot sedan 8 års åldern. Det är inte roligt att vara ensam på julafton, något borde göras.
hälsningar luipa
hälsningar luipa
Snarlikt Finns i sjön, men med en avgörande skillnad. Du får inte fråga 'alla dina antihjältar' utan du måste vara specifik, t ex 'ge mig muppet Gonzo'. Grejen är att du röjer dig och blir lätt avplockad själv. Du får enbart fråga om kort i en serie du själv har men om deltagarna vill så kan man även fråga om kort man själv har, för att vilseleda (genomskådas ofta) Samtidigt är det så många olika serier c:a 24 att den med bäst minne och bäst strategi gynnas. Minnet är verkligen en nyckelfaktor, inte minst när själva sjön är tömd och alla resterande kort finns på deltagarnas händer. Temperaturen stiger.
Serierna består av olika antal kort, flest femmor och fyror men även en etta, två tvåor några 6or. Du fattar principen
Målet är flest kompletta serier, par.
Låter simpelt men är ett av de roligare familjespel jag testat. Vi har nämligen en motsvarighet som heter 'bokspelet' består av serier uppbyggda av bokkaraktärer. Det har vackra illustrationer och fyndiga serienamn t ex 'fem fyrfota' som syftar på fem sagodjur med vardera fyra fötter, o s v.
hälsningar luipa
Serierna består av olika antal kort, flest femmor och fyror men även en etta, två tvåor några 6or. Du fattar principen
Målet är flest kompletta serier, par.
Låter simpelt men är ett av de roligare familjespel jag testat. Vi har nämligen en motsvarighet som heter 'bokspelet' består av serier uppbyggda av bokkaraktärer. Det har vackra illustrationer och fyndiga serienamn t ex 'fem fyrfota' som syftar på fem sagodjur med vardera fyra fötter, o s v.
hälsningar luipa
Skogsälvan skrev:Det finns inget värre än att stressleta julklappar dagen innan julafton och man köper något bara för att man måste köpa något. Rent vansinne.
Svar Ja.
Luipa: Wao! Inspirerande!
Själv är jag också en av dem som gillar att kritisera julen, främst då när dess kapitalistiska sida blir alltför framträdande.
Men pepparkakor är i alla fall underbara!
Jag håller verkligen med. Den mysiga julen förstörs av alla paket och prylar. Jag försöker övertala familj och vänner att inte ge mig julklappar, samtidigt som jag stressar för att hitta något till dem. Kanske lite motsägelsefullt... Men jag brukar oftast försöka komma på något mindre materialistiskt, som en teckning, en dikt eller ett restaurang/biobesök. På julen är det ju meningen att man ska visa de man tycker om hur mycket de betyder för en. Det tänker jag inte låta pressen att köpa julklappar förstöra.
Bättre att veta att man tror än att tro att man vet.
Återgå till "Tankar och känslor"
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 15 och 0 gäster


