Vi vantrivs i kulturen av Sigmund Freud.. Kommentarer?

Dela med dig av egen litteratur, musik och konst.

Moderator: Moderatorgruppen

Tractatus
Inlägg: 828
Blev medlem: 21 mar 2005 21:25

Vi vantrivs i kulturen av Sigmund Freud.. Kommentarer?

Inläggav Tractatus » 04 feb 2006 23:25

Någon som läst boken, och har åsikter?

Stefan
Inlägg: 1926
Blev medlem: 01 jun 2004 01:17
Ort: Stockholm

Inläggav Stefan » 05 feb 2006 04:28

Överraskande bra. Kommer inte ihåg så mycket, men den var tänkvärd. Sen ska man inte köpa allt, men han var väldigt kreativ och hade många intressanta idéer. Det var det intrycket jag hade. Han hade en ganska svart syn på människan; hörs ju på titeln om inte annat.

meanman
Inlägg: 497
Blev medlem: 06 jun 2005 17:37

Inläggav meanman » 06 feb 2006 23:31

Jag bortser från hans(Freuds) referenser till sin modell av vårt psyke, och kan då medge att han ger prov på skarpsynta iakttagelser av mänskligt beteende:

Freud skrev:....den anspråkslösare frågan vad människorna själva genom sitt beteende visar vara livets mål och mening, vad de begär av livet, vad de vill uppnå.
Man kan knappast ta fel på svaret - de strävar efter lycka, de vill bli och förbli lyckliga.


och vid genomgången av de olika metoder människorna kan använda sig av:

Freud skrev:.....Det påstås emellertid att vi alla på någon punkt beter oss på samma sätt som paranoikern, att vi som han gör verklighet av vår önskan och därigenom korrigerar någon del av verkligheten, som vi inte kan uthärda, och för in vår egen bild i verkligheten. Särskilt viktigt är det fall, då ett större antal människor gemensamt försöker förskaffa sig garanti för lycka och skydd mot lidande genom att förvanska verkligheten. Som en typ av vanföreställning i stor stil kan vi beteckna mänsklighetens olika religioner. Den som är delaktig i en vanföreställning kan naturligtvis aldrig erkänna den som sådan.


Om jag minns rätt hade jag en tråd ang. "drabbad av tro - en vanföreställning?"
Och som jag fattar det så är det många som är obotligt troende...
"We are up against trouble caused by our way of expression."
Wittgenstein i "The Blue Book"


Återgå till "Galleri"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 3 och 0 gäster