[quote="PlaskPojken
I ett senario där en kvinna blir våldtagen så anser inte jag att det handlar om barnet överhuvutaget. Kvinnan var inte villig vid samlaget och har därmed inget ansvar att ta hand om ett barn som kvinnan inte kan/vill ta hand om.
Hon behöver inte döda honom för det, det finns andra lösningar! Sista alternativer vore att ta död på barnet.
hur resonerar du när du tycker att ett foster inte har männskiliga rättigheter, vart går gränsen för dig när det gäller mänskliga rättigheter???Men detta grundar jag naturligtvis på min syn på foster dvs att ett foster inte är människa och har därmed inga männskliga rättigheter.
Det beror på.Fråga 1: Skulle du velat se våldtäktsmannen död om han hade dödat kvinnan också? Dvs, om det inte fanns något barn med i frågan.
För mig är inte nåt liv här på jorden heligt?Fråga 2: Grundar du din ståndpunkt om abort på att allt liv är heligt?
Barnet är inte heligt eller människan.Fråga 4: Om nej, borde inte det då betyda att barnet inte är heligt?

