10 000 kr mer i månaden

Ventilera dina personliga funderingar om smått och stort.

Moderator: Moderatorgruppen

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

10 000 kr mer i månaden

Inläggav Kallekula » 18 nov 2006 13:24

En rejäl löneökning tex. Om man nu fick det. Skulle man ändra sin livsstil? Kanske inte räcker för en sådan summa? Unna sig? Vad skulle ni göra?

Användarvisningsbild
Algotezza
Inlägg: 21432
Blev medlem: 21 jul 2006 21:36
Ort: Lund
Kontakt:

Re: 10 000 kr mer i månaden

Inläggav Algotezza » 18 nov 2006 13:56

Kallekula skrev:En rejäl löneökning tex. Om man nu fick det. Skulle man ändra sin livsstil? Kanske inte räcker för en sådan summa? Unna sig? Vad skulle ni göra?


Först betala över 50 % i marginalskatt... Du menar kanske netto?

A
Algotezza aka Algotezza

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Inläggav Kallekula » 18 nov 2006 14:06

Vi kör på netto.

Användarvisningsbild
Johan Ågren
Administratör
Inlägg: 3368
Blev medlem: 15 jan 2003 00:58
Ort: Gävle

Inläggav Johan Ågren » 18 nov 2006 15:29

Om möjligt så skulle jag gå ner i arbetstid, och ägna mig mer åt viktiga saker; förbättra min livsstil. I mitt fall en högre kvalitet på enkla saker; t.ex att få en chans att börja med självhushållning. Även få utrymme att utveckla eventuella talanger jag har.

/Johan

Användarvisningsbild
FIG
Inlägg: 836
Blev medlem: 21 apr 2006 20:04
Ort: Bortom All Tid
Kontakt:

Inläggav FIG » 18 nov 2006 16:15

Johan Ågren skrev:Om möjligt så skulle jag gå ner i arbetstid

Då hoppas jag att du inte räkna www.filosofiforum.com som arbete:P

jag arbeta inte ännu, men om jag skulle har gort det så skulle nogg inte jag förändras så mycket.
efter som jag är parsolinge hellt nöjd, med livet,
skulle väll så som det se utt nu, ge alla dom exta pengar till, behöveade orisasonner,
som typ rödakostes, bris, och andra föreinga som hjälper baran värden runt.
Men kommihåg: Vi Alla Är Vilsen, Men Ändå Fångar I Denna Värd
www: Fig.Maxxflow.com
Mail: fig.ghd742@gmail.com

Katana

Re: 10 000 kr mer i månaden

Inläggav Katana » 18 nov 2006 22:00

Köpa det lilla till jag behöver till lägenheten på loppis, resa en sväng, köpa en
liten skruttig sommarstuga till mamma så hon har någonstans att tryna bort
och bara vara och leva som jag alltid drömt om. Anspråkslöst. Lugn & ro.
Ahhh...

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 19 nov 2006 20:59

Finansiera ett mindre krig.

Användarvisningsbild
FIG
Inlägg: 836
Blev medlem: 21 apr 2006 20:04
Ort: Bortom All Tid
Kontakt:

Inläggav FIG » 19 nov 2006 21:31

Avantgardet skrev:Finansiera ett mindre krig.
Och Hur mena du här? att vi inte tycker samma om vad dessa pengara skulle användas till
vad skulle du använda dom till då?
Men kommihåg: Vi Alla Är Vilsen, Men Ändå Fångar I Denna Värd

www: Fig.Maxxflow.com

Mail: fig.ghd742@gmail.com

Användarvisningsbild
Avantgardet
Inlägg: 8884
Blev medlem: 06 okt 2006 22:33
Ort: Socialklass III

Inläggav Avantgardet » 19 nov 2006 22:24

Och Hur mena du här? att vi inte tycker samma om vad dessa pengara skulle användas till
vad skulle du använda dom till då?


Tänk: Röda korset, men rött på riktigt.

haes
Inlägg: 29
Blev medlem: 09 aug 2006 20:33
Ort: härnösand
Kontakt:

Re: 10 000 kr mer i månaden

Inläggav haes » 21 nov 2006 12:09

Kallekula skrev:En rejäl löneökning tex. Om man nu fick det. Skulle man ändra sin livsstil? Kanske inte räcker för en sådan summa? Unna sig? Vad skulle ni göra?



det jag första jag skulle göra skulle vara att inte säga det.
löneökningen skulle jag använda för att göra så att fler folk skulle bli glad.
typ bluda på middag och sådant.
det räcker för att göra någon glad=)
och då blir du också glad.
jag skulle inte köpa en ny bil eller något sånt.
sattsa på glädje för då kan du uppnå lycka:)
Allt är en saknad.

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Inläggav Kallekula » 21 nov 2006 12:36

Är lite nyfiken i och med att jag själv för ett antal  år sedan funderade på just den frågan. Fick sedan ett mer välbetalt jobb (det rörde sig om ungefär 10 000 kr mer netto varje månad), men på något konstigt sätt var jag lika fattig som förut. Mysko när man bo i en storstad. Den tjänsten var visserligen aptrist så gå gick väl mer på nöjen och dyligt. Nu har jag mindre i lön fast mer över i plånboken. Ger t.om div bistånd varje månad och kan unna mig och mina nära och kära lite varje.  

Det där med inkomster och utgifter, enkelt på pappret fast det känns som man behöver examen i kvantfysik för att lista ut det.

Användarvisningsbild
PopJimmy
Inlägg: 2569
Blev medlem: 23 nov 2004 07:07

Inläggav PopJimmy » 22 nov 2006 14:05

Kallekula skrev:Det där med inkomster och utgifter, enkelt på pappret fast det känns som man behöver examen i kvantfysik för att lista ut det.
Hört talas om ekonomi?



10 000 mer månaden, det är bara relativt till vilken livsstil du har. Är du buddhistmunk betyder detta många riskorn för många magar, är du brat innebär 10 000 bara ett par nya skor att ha till festen på freda.

Användarvisningsbild
Kallekula
Inlägg: 5393
Blev medlem: 24 maj 2005 17:23

Inläggav Kallekula » 22 nov 2006 14:27

Jovisst självklart. Men grejen tyckas vara att även jag tjänar mer pengar har jag knappt några över. Trost samma omkostnader. Givetvis så lägger man ju pengarna på något och skulle man föra bok så skulle det märkas, men det känns mysko ändå.

Dagens I-landsproblem

Användarvisningsbild
PopJimmy
Inlägg: 2569
Blev medlem: 23 nov 2004 07:07

Inläggav PopJimmy » 22 nov 2006 14:57

Kallekula skrev:Jovisst självklart. Men grejen tyckas vara att även jag tjänar mer pengar har jag knappt några över. Trost samma omkostnader. Givetvis så lägger man ju pengarna på något och skulle man föra bok så skulle det märkas, men det känns mysko ändå.

Dagens I-landsproblem
Jo, det handlar om dina köpvanor. Men det är ändå intressant. Människan ska alltid hitta orsaker till att vara besviken över hur tillvaron ter sig. Människan är ganska komisk.

Fication
Inlägg: 1058
Blev medlem: 05 aug 2005 11:25
Kontakt:

Inläggav Fication » 22 nov 2006 15:15

Tja, min inkomst har ju fluktuerat rejält senaste åren, mer än 10000/månad har det ju slagit på lätt. Och vad händer? Jo, man anpassar sig. Man rättar magsäcken efter inkomsten helt enkelt. När man får en ökning så täcker man upp alla behoven som man eftersatt, tex garderoben (man uppgraderar från oranget lakan till byxor+vettig skjorta/tröja).

Boende också, är man väldigt rik så köper man sig ett fint hus med bra läge, framför allt. Bra läge innebär kort pendlingstid, så där får man tillbaka pengar i form av mer fritid eller mer arbetstid så man kan jobba in mer pengar.

Det handlar inte så mycket om att vara besviken på tillvaron. Det handlar snarare om att man gör vad man kan med de resurser man har. Det enda som är komiskt är när pengar skapar känslomässiga reaktioner. Pengar är ett medel, ett verktyg.

Jag var ute på svensexa med ett antal bekanta. Trots att det just nu ser ganska ljust ut ekonomiskt för mig så var jag hopplöst akterseglad av de andra i inkomstligan (med iaf 10000). Fast de verkade ganska harmoniska och normala ändå.

KalleKula, kompenserade du den trista tjänsten med mer nöjen? Innebär det att intressant och roligt jobb ==> mindre utgifter till nöjen?


Återgå till "Tankar och känslor"

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 10 och 0 gäster