Marknad och miljö
Moderator: Moderatorgruppen
Kallekula skrev:Egentligen är jag tveksam till begreppet tillväxt. Det är ett mantra som tuggas om och om igen. Reflexmässigt, som svar på alla problem. Men ytterst få verkar analyser vad det egentligen är som reglerar detta, som skapar hysterin. Som skapar religionen kring begreppet. Det kanske är mycket viktigt, vi kanske ska tillbedja det? Eller tja vem vet..... men när ser man en objektiv belysning av begreppet tillväxt? När sätts det i ett större sammanhang?
Tillväxt förutsätter väl omättliga behov?
Problemet ligger väl i tanken på ansvar som dikterare för ersättning och ansvar utgående från storleken på kapitalet. Klart alla vill ha så stora konton som möjligt då.
Frågan är var tillväxten på kulturmarknaden har tagit vägen. Man tycker ju nu med sysselsättningen och allt att det borde frodas med kulturarbetare.
Smyckad arkitektur och natur?
The decisions of bureaucracy are frequently reduced to Yes or No answers to drafts submitted to it; the bureaucratic way of thinking has become the secret model for a thought allegedly still free. But the responsibility of philosophical thought in its essential situations is not to play this game. A given alternative is already a piece of heteronomy. - Theodor W. Adorno
Sceptisk skrev:Prästen på prediksstolen har också ersatts av media, särskilt kvällstidningarna. Aftonbladet känns som TV kanalen FOX.
Och i denna media så framför nationalekonomernas budskap som "sanna". Det lustiga är om man läser lite av nationalekonomernas historia så framkommer att deras budskap växlar med tiden trots att man vill framstå som en exakt vetenskap likt fysiken.
Återgå till "Politik och samhälle"
Vilka är online
Användare som besöker denna kategori: 46 och 0 gäster