PS
Det mesta som jag postar är redan hårt självcensurerat, som tur är, för er skull och min.
Moderator: Moderatorgruppen
Minded skrev:För att komma tillbaks till tråden.. Motsättningar uppstår när någon hävdar sig veta något, som någon annan inte går med på. Trossystem är skarpa i sitt utformande, just av anledningen att man tror på dem. Tro är det största vi har. Den är intressant.
Zokrates skrev:Men, sak samma. I grund och botten tillhandahåller religioner ofta en grundtrygghet, en social essens som är livsnödvändig, för oss alla, utan den gemenskapen blir livet tomt, oftast ett ytligt skådespel där ingen tillåts sticka ut alltför mycket. Här är din ruta, håll dig inom den!
Dessutom så kan ju de som propagerar för en högre makt klassas som idioter av anhängare till psykiatrin och Darwinismen.
Zokrates skrev:När jag var barn hade jag en nära döden upplevelse...
Marksa skrev:Vi har inte samma referensramar så detta kan vara något krystat. Men den "utbildning" jag fått i "kyrkbänken" utgick från att varje person var unik och att det fans en gudomlig plan för dem. Ritualen och gruppen gav en tryghet under denna tid. Alltså ett positivt innehåll.
Men för mig personligen var och är inte detta nog. Ivern att veta mer om hur allt hänger ihop driver mig vidare. Hur kommer det sig att den Kristna kyrkan ser ut som den gör. Hur hänger det ihop med de andra religionerna mm. mm.
Alltså, jag behöver inte avfärda alla aspekter på människans religiositet därför att jag söker grunden till allt detta. Och jag har all respekt för många av tänkarna inom kyrkan.
Människan har alltid försökt förstå sin värld och sin tillvaro och mening i denna.
Marksa skrev:Har vi inte utvecklat förmågan att bygga vidare på denna vår gemensamma kunskap.
Kan du ge exempel på denna underkastelse och hur den tar sig utryck här och nu.
På vilket sett ger vi överdriven vikt åt Bibeln i vårt moderna samhälle. Det är mycket sällan man ser några citat från den. Och när man gör det är de oftast sådant som för de flesta människor är positiva korta levnadsregler.
Jag vet att det finns en hel rad med mindre fördelaktiga bibelcitat, Jag vet att dom finns där men varför lägga överdriven vikt vid dem. Ta vara på det som för livet vidare.
JemyM skrev:Minded skrev:För att komma tillbaks till tråden.. Motsättningar uppstår när någon hävdar sig veta något, som någon annan inte går med på. Trossystem är skarpa i sitt utformande, just av anledningen att man tror på dem. Tro är det största vi har. Den är intressant.
Uhm. Nej, tron är inte det största vi har. Att "tro" är att förneka rätten att veta.
JemyM skrev:Marksa skrev:Vi har inte samma referensramar så detta kan vara något krystat. Men den "utbildning" jag fått i "kyrkbänken" utgick från att varje person var unik och att det fans en gudomlig plan för dem. Ritualen och gruppen gav en tryghet under denna tid. Alltså ett positivt innehåll.
Men för mig personligen var och är inte detta nog. Ivern att veta mer om hur allt hänger ihop driver mig vidare. Hur kommer det sig att den Kristna kyrkan ser ut som den gör. Hur hänger det ihop med de andra religionerna mm. mm.
Alltså, jag behöver inte avfärda alla aspekter på människans religiositet därför att jag söker grunden till allt detta. Och jag har all respekt för många av tänkarna inom kyrkan.
Människan har alltid försökt förstå sin värld och sin tillvaro och mening i denna.
Jemy MSamfund som kallar sig kristna är olika beroende på medlemmar och kulturer. Svenska kyrkan är starkt omskriven och är mer eller mindre socialism med ett kors. Den där "varje person är unik" och idén om att man skall hjälpa svaga/fattiga m.m. är inte styrkt av bibeln eller Jesus ord. Enligt Jesus är fattigdom en dygd och att skänka pengar till kyrkan eller kejsaren är rätt även om man är fattig, för fattigast är störst efter döden. Jesus och Paulus stödjer inte jämnställdhet, barnens rättigheter, rösträtt för alla, rasblandning med mera, sådant som vi i vårat moderna samhälle tar för givet. Det finns i de flesta samfund ett extra lager av "regler", inte hämtade ur bibeln, som kan skilja sig radikalt från en kyrka till en annan, så jag hade nog inte refererat till "kristna kyrkan" då det inte finns något gemensamt mellan två kristna samfund förutom bibeln.
Marksa skrev:Har vi inte utvecklat förmågan att bygga vidare på denna vår gemensamma kunskap.
Medan t.ex. Judendomen skriver om sig hela tiden så finns det ingen utvecklande tradition inom kristendomen. Den brukar påtvinga en förändring inom sig när den inser att den kommer dö ut om den inte anpassar sig.
JemyM skrev:Zokrates skrev:När jag var barn hade jag en nära döden upplevelse...
Stackars liten... helt hjärntvättad som 7 åring... Det finns inget unikt i din berättelse. Liknande historier om Vishnu, Krishna, Den Tolfte Kalifen m.m. finns världen över. Det är bara slumpen att du är född i närheten av jesussekten och blivit intutad en rövarhistoria som du sedan tagit för sann.
Minded skrev:Vetskap och tro är hönan och ägget. Att tro är inte att förneka någon rätt, snarare ger tro möjlighet till vetskap. På exakt samma sätt som vetskap ger utökad möjlighet till tro.
Att hävda att du och hela ditt väsen utgår enbart ifrån vetskap och aldrig tro är bara löjligt. Vet du hur allting fungerar? Kan du ens bevisa att du själv verkligen existerar? Nej. Tror du att du vet hur en del saker fungerar? Ja. Det finns inte mycket annat att välja. Dvs du är en person som grundar många av dina beslut på tro. Gör detta i dig till en lägre stående varelse? Inte tron i sig, för vi är alla beroende av den. Det som är farligt är när vi låter oss förblindas av just vår egna tro, vilket ger att vi sluter oss för andras dito. Vilket leder till just detta dömande, att man anser andra vara lägre stående varelser.
Det finns personer som har tagit fasta på detta trosbegrepp och definierat ett fenomen som själva trons ursprung. De kallar det gud.
Marksa skrev:Jag vill inte hamna i situationen att vi kastar bibelverser på varandra. men samtidigt vill jag inte se missuppfattnigar gå utan svar.
Angående de svaga och fattiga:
Luk 14:12 bjud in de fattiga ......
Apg 6:1 särskild omsorg om Änkor och fattiga....
2 kor 8.11 Insamlingar åt de behövande....
Marksa skrev:Angående Barnen
Matt 19:13 Barnen välsingnas och ses som värdiga himmelriket.
Återgå till "Religion och andlighet"
Användare som besöker denna kategori: 7 och 0 gäster