suchanother skrev:Justin Case skrev:Det här är ju trots allt en lekhörna på filosofiforum, inte ett möte mellan nobelpristagare i matematik.
Där har du fel.
Jaså, du är nobelpristagare i matematik! Gratulerar! :D
Detta är hjärnornas kamp.
Men jag har en oroväckande känsla att svaret är banalt och det hela slutar i antiklimax. Du har själv målat in dej i ett hörn och försöker bagatellisera uppgiften.
Jag vill inte bagatellisera uppgiften. De enorma tal det rör sig om, och den potentiella betydelsen av minsta lilla teckens skillnad, är verkligen inget att bagatellisera. Jag vill att folk ska bidra med så bra tävlingsbidrag som möjligt enligt hur jag hade tänkt. Jag är medveten om att det inte finns någon solklar definition som beskriver vad som är en tillräckligt tydlig text och vad som inte är det. Jag tänkte att vi kunde försöka göra så gott vi kan ändå.
Uppgiften är större än sin skapare.
Det kan jag mycket väl tänka mig i det här fallet, i viss mening. Ingen av oss kommer nog att kunna leverera i närheten av det "perfekta" svaret. Men varför inte sikta mot stjärnorna!
Jag läste just en novell av Greg Egan - "Luminous", en sorts komprimerad matematikthriller vars handling utgår från just uträkningar av sanslöst stora tal.
OBS Spoiler: (Läs inte nedanstående om du tänker läsa boken!)
För uträkningarna används en dator med ljus som informationsbärare, och som därigenom är kraftfullare än alla datorer som är uppkopplade på Internet sammanlagt. Tre matematiker kämpar mot klockan när de försöker skydda mänskligheten från främmande sorters matematik som de upptäckt och som troligen uppstått vid universums uppkomst sida vid sida med vår "2+2=4"-matematik. När man utför beräkningar med väldigt stora tal visar det sig nämligen att det går att tolka resultaten så att 2+2=5 och sånt, något som i novellen ses som ett hot mot mänskligheten, som ju byggt upp hela sin tillvaro på "2+2=4"-matematik. Dock kan de här andra sorternas matematik fås att bli likadana som vår matematik, men bara om vi väljer att studera dem utifrån vår egen matematik. Huvudpersonerna kämpar först mot ett företag som förmodas vilja utnyttja "2+2=5"-matematiken till att utföra ekonomiska bedrägerier, och sedan mot utomjordingar som vägrar låta huvudpersonerna skydda ett område utanför mänsklighetens matematik från utomjordingarnas genom att studera det utifrån mänsklighetens matematik. Allt detta får rum på ca 50 sidor. En ovanlig och mycket läsvärd liten sak!